Tisková podložka

Dobrý den, vítám vás u dalšího z mnoha článků, z dílny malé továrny na velké věci. Dnes se společně podíváme, co vše se dá použít jako tisková podložka, na rozmanité možnosti tiskových povrchů a obecně si ke každé možnosti napíšeme nějaké klady a zápory. Do závorek k nápisu vám přidám i hodnocení mých zkušeností na škále 1 až 5 hvězdiček (čím více hvězdiček tím lepší hodnocení). Doposud jsem nedělal nějakou anketu, rozbor nebo studii, budu proto vycházet z informací, které mám od vás, od tiskařů. Ať už z facebookových diskuzí nebo z mailů a chatů kam si píšete o radu. Kdybych náhodou některou z metod vynechal, napište mi o ní na mail info@3dfactory.cz a článek doplním. Případně přidejte komentář dolů pod článek. Základním rozdělením by mohlo být, zda vůbec na hliníkovou podložku něco přidávat nebo raději tisknou přímo na hliník. Pojďme se na to tedy rovnou podívat…


Podložky

Hliník (*)

Opravdu zásadním výhodou této metody je připravenost na tisk. Nemusíte řešit docházející zásoby pásek/laků/lepidel, oproti tomu zásadní nevýhodou bude jistě životnost. Všechny důležité spoje a konektory má podložka na spodní straně a vám tak zbývají přesně 3mm než se k nim proškrábete rýhami. Někdy k odstranění výtisku používáme různé nástroje, někdy nám rýhu vytvoří samotná tryska. Je tedy jen otázkou času kdy budeme muset hliníkovou desku vyměnit. Přilnavost se s přibývajícími rýhami pochopitelně zvýší ale na čistý rovný hliník třeba ABS a jiné smršťující se materiály nevytisknete.


Hliník a pojiva (**)

Přidáním některého z pojiv se zvýší přilnavost a částečně se dá zabránit poškrábání povrchu ovšem jak to bude s odstraněním starých vrstev? Seškrábat prohřáté lepidlo nebo lak na vlasy bude asi extrémně náročné jak časově tak na cit. Sice zde existuje několik rad jako podložku zahřát a odmáčet lihem nebo nějakým rozpouštědlem a opatrně seškrabávat. Otázkou je, jestli se chceme v rámci nějaké pravidelné údržby zabývat takto náročným

čištěním podložky. Mezi pojiva lze zařadit i ABS plast rozpuštěný v acetonu. Protože mám ale tiskárnu v domě, nerad cítím tyto těkavé látky, proto je vůbec nepoužívám a nemám s nimi žádné zkušenosti.

* Název pojiva je můj soukromý, samozřejmě z chemického hlediska se nejedná o pojiva ale z mechanického hlediska se to tak nazvat tuším dá.

Papírová páska (**)

Na hliníkovou podložku nalepíme vrstvu z proužků papírové pásky. Tuhle metodu jistě zkoušel každý z vás, který tiskne na Anet A8. Nová tiskárna nám již od nova přijde s nalepenou páskou na podložce. Původním záměrem výrobce nebyla příprava povrchu pro tisk, pouze ochrana povrchu při manipulaci při balení zásilky. Nakonec se to rozvinulo tak, že někteří tiskaři na papírovou pásku tisknou dodnes a dosahují opravdu krásných výsledků. Hliník je tedy ochráněn, PLA i ABS drží, výměna pásky za novou je otázkou několika málo minut, cena za kotouček s xx metry pásky vás vyjde na pár korun.

Tato metoda sebou ale přináší i negativa. V místě kde se spojují dva pruhy pásky vznikne na modelu malá rýha, je potřeba hlídat skladové zásoby. Samozřejmě můžete nakoupit několik kotoučků do zásoby ale jde to i jinak, proto jsem to zařadil mezi negativa. Další nevýhodou je teplotní odolnost. tím mám na mysli tisk s teplotou podložky kolem 80°C kdy se začíná uvolňovat lepidlo na pásce a té tak nic nebrání aby se začala odlepovat, v horším případě s rohy výtisku. Přidání laku nebo lepidla zvýší přilnavost avšak obecně k jiné výrazné změně nedojde.

Skleněná tabulka (***)

Nyní se již dostáváme do nejobsáhlejší skupiny. Mám za to, že na sklo tiskne velká spousta tiskařů. Sklo s sebou přináší velké výhody, první a podle mě nejlepší je snadná výměna. Jakmile tiskárna dokončí tisk, můžu sklo ihned vyjmout z tiskárny a vložit do ní nové a znova spustit tisk. Další nespornou výhodou je rovný povrch. Hliníková podložka občas zahřátím trpí na prohýbání, různě se kroutí nebo, nejčastěji, tvoří jakousi misku, kdy se rohy zvednou nahoru a střed se mírně propadne. Není to nic velkého ale pokud chceme tisknout s výškou vrstvy 0,1mm můžeme na tento problém narazit. Optimální šířka skla je 3mm protože při této tloušťce je ještě indukční čidlo schopno zaznamenat hliníkovou podložku a funkce autolevelingu zůstane zachována (kapacitní čidlo snímá povrch skla, na tloušťce tedy nesejde).

Pro zlepšení přilnutí opět na sklo doporučuji lak na vlasy nebo tyčinkové lepidlo jako v odstavci výše. Očista tentokrát nebude nijak složitá, pojivo ze skla sundáme odmáčením ve vodě. K přichycení skla na hliník můžeme použít plechovou kancelářskou sponku, tzv. binder klip. Sice nám bude později trochu překážet a zabere kousek tiskové plochy ovšem s rozumným přichycením to nemusí být více než několik milimetrů v každé ose. Málem bych zapomněl na jednu velkou nevýhodu, tou je teplotní šok. Kdybychom rozehřáté sklo rychle ochladili třeba proudem studené vody, teplotním šokem by došlo k prasknutí skla.

Plastová podložka (****)

Existuje celá řada plastů, které jsou teplotně stálé a ani dlouhodobé vystavení teplotám nad 80°C je nijak nepoškodí. Oblíbeným zástupcem této kategorie by mohl být třeba kartit neboli pertinax. Ve své podstatě nejde o plast, nýbrž tlakem lisovaný papír prokládaný vrstvami pryskyřice. Z tohoto nebo jemu podobného materiálu se dříve vyráběly desky plošných spojů. Odolnost je tedy skutečně ověřena léty praxe. Výhodou této podložky je možnost prohýbání. Nic z podložky neodstraní výtisk lépe, než prohnutí. Chcete-li použít prohýbání, optimální síla materiálu by měla být 1-2mm. Stejně jako u skleněné podložky použijeme k přidržení na hliníku kancelářský binder klip.

Oproti skleněné tabulce tedy máme jediný rozdíl, a tím je právě zmiňované prohnutí. Na kartitovou podložku se dá krásně tisknout materiál PLA bez jakýchkoliv pojiv. U tisku ABS a jiných si budeme muset pojivy trochu dopomoci.Odstranění starých vrstev je opět triviální záležitostí na pár minut. Odpadá i nepříjemná záležitost s teplotním šokem. Podložku můžeme ihned po vyjmutí z tiskárny očistit a připravit na další tisky.

Ocelová podložka (*****)

Jak již počet hvězdiček napovídá, tato podložka je kombinací všech kladných vlastností podložek z předchozích odstavců a patří tak mezi mé oblíbence, bohužel prozatím nepříliš rozšířené. S použitím ocelové podložky máme vyřešeno i přichytávání k hliníkové podložce. Již nebudeme potřebovat kancelářské binder klipy, použijeme dostatečně silný neodymový magnet, který ocelovou podložku podrží i skrz 3mm hliník. Tisková plocha se nám opět vrátila na rozměr 220x220mm, díky magnetům podložku vyjmeme z tiskárny ještě snadněji, prohnutím odstraníme výtisk. Podložka navíc velmi dobře vede teplo a my tak nepřijdeme o “drahocenné” stupně. Nevýhodou je stále potřeba použití pojiv. Bez laku nebo lepidla se neobejdeme, dokud nepoužijeme některou z dostupných nalepovacích fólií. To už ale bude kategorie sama pro sebe.

Nalepovací fólie

Černá “noname” fólie

Tuto fólii jsem záměrně nazval “noname” protože je jimi trh zcela nasycený. Světoví, potažmo čínští výrobci se předhánějí kdo z nich vyrobí více univerzálnější a lepší fólii. Výsledkem jsou fólie, které po nalepení na podklad nevyžadují při tisku žádná pojiva. Fólii tedy opravdu stačí nalepit a můžete rovnou tisknout. Já jsem jich hned několik zkusil a musím říct, že mě výsledky mile překvapily. Výtisky drží opravdu dobře a spodní část modelu byla vždy velmi hladká a krásná. V kombinaci s ocelovou podložkou je to velmi dobrá kombinace. nevýhodou je teplotní odolnost, při delším tisku modelu s teplotou podložky kolem 90°C jsem sledoval odlepování a na povrchu, kde se netisklo, se tvořily bubliny. Při tisku PLA fólie fungovala lépe než výborně.

PEI fólie

Tato nažloutlá fólie svými schopnostmi zcela nahrazuje černou “noname” fólii z předchozího odstavce. Je vyrobena z polyetherimidových vláken. Jedná se o termoplast známý pod názvem Ultem®. Při tisku jsem nezpozoroval žádné deformace ani při tisku s teplotami přes 100°C, jde o termoplast, teplo mu zřejmě nevadí. Tloušťka fólie je 0,175mm a z mých zkušeností vyplývá, že na podložce pohodlně drží jak PLA tak ABS a dokonce i PA (nylon). Sám na podložku tisknu již asi třetí měsíc a ačkoliv tisknu stále na střed, fólie je v dobré kondici. Zbytky plastu z předchozích tisků odstraňuji pouhým sloupnutím a jen občas ji čistím technickým lihem.

Závěrem, hodnocení.

Obvykle se nakonec článku přidává závěrečné hodnocení. Ani já to nebudu dělat jinak a pokusím se shrnout vše podstatné. Každý tiskař by si měl projít všemi kroky od papírové pásky po PEI fólii a najít si tak metodu, která mu při tisku vyhovuje nejlépe. Já jsem při svém “hledání” došel až k poslední podložce a poslední fólii a zpět už bych se nevrátil ani o jeden krok. Aby jste si mohli sami zkusit všechny tyto materiály prakticky, v současné chvíli usilovně pracuji na naskladnění a doufám co nejdříve bude možné každou z položek tohoto článku najít také v našem obchodě.

Pro tuto chvíli se s vámi rozloučím a budu se těšit u příštího článku.

2 thoughts on “Tisková podložka

  1. Ahoj, zajima me ta PEI folie, hodne jsem o ni cetl, ale ma pry udajne jednu silnou nevyhodu a to ze pokud se ji dotkne tryska extruderu, tak se nenavratne znici.

    Dale jsem nasel i magneticke podlozky, jedna se nalepi na heatbed a druha se na ni polozi jakozto tiskova podlozka. Udajne ma vlastnosti pruzneho plastu, tim se jednoduse zkroucenim odloupne vytisk a zaroven pry neni potreba lepidla, mas s tim nejake zkusenosti?

    1. Mé PEI fólie se zatím tryska nedotkla blíže než na 0,2mm. Ale souhlasil bych s tím že se zničí. Tryska s 230°C na ní určitě nechá stopy.
      Magnetická fólie se mi nepodařila ověřit. Psal jsem čínským prodejcům jaká je maximální teplota ale většina mi asi alibisticky odepsala 75°C. Buď to nemají ověřené nebo se jen kryjí při případné reklamaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *