Více funkcí, více místa, to je optiboot

 

Dobrý den, vítám vás při čtení dalšího článku opět z dílny malé továrny na velké věci. Dnes bych vám chtěl nabídnout video návod, kde uvidíte přesný postup vypalování zavaděče / bootloaderu.  Taky bych rád představil optiboot verzi bootloaderu. Někteří z vás se již možná setkali s problémem, kdy mnoho zapnutých funkcí v Marlin firmware vede k překročení maximální velkosti paměti a avr kontroler sketch odmítne……..

 

https://3dfactory.cz/2018/11/18/vice-funkci-vice…a-to-je-optiboot/

 

Popořádku.

Celou 3d tiskárnu Anet A8 řídí jediný kontroler z rodiny Atmel a tím je právě Atmega1284p, který výrobce zvolil jako nejvhodnější. Tento  8-bit kontroler má nějakou svoji vnitřní paměť kam vkládáme firmware Marlin. Bohužel, nebo možná bohudík, má tento procesor omezenou paměť na 128kB. Taková velikost je o dost menší než vyžaduje Marlin se všemi svými funkcemi ale zároveň dostatek pro Marlin v základním nastavení. O tom, co vše se dá ve firmware zapnout a nastavit si přečtete jindy, teď pouze uvolníme trochu místa.

Bootloader? Zavaděč?

Asi se ptáte, co to vlastně je? Anglický výraz bootloader, nebo česky zavaděč, v podstatě představuje jakýsi “předprogram”, který náš mikrokontroler nastartuje poté, co dostane napájecí napětí. Představit si jej můžete jako jakýsi BIOS, který je instalován ve všech počítačích. Před zapnutím samotného zařízení je to právě BIOS který zkontroluje všechny periferie, ověří funkci pamětí, disků, procesorů a zařídí spuštění operačního systému. Stejně pracuje bootloader.

Ušetřit místo?

Ano, verze bootloader zvaná optiboot je právě určená k tomu, aby ušetřila drahocenné místo v paměti mikrokontroleru a nám tak zůstane více paměti pro samotný program, tedy marlin. V porovnání dnešních velikostí disků a pamětí je ušetřeného místa sotva špetka, v porovnání se standardním bootloaderem je to však 75%, Standardní bootloader má velikost kolem 2kB zatímco optiboot verze jen 500B.

Jak to udělat…

Na našich stránkách jste již mohli vidět článek Nahrání firmware Marlin a Jak vypálit zavaděč, bootloader, na desku Anet, ve kterých jsem se snažil popsat, jak se bootloader a marlin nahrávají. Tentokrát jsem se rozhodl přidat video, kde jednotlivé kroky uvidíte pěkně názorně. Pohodlně se tedy usaďte a jdeme na to…

 

Doufám, že se vám, stejně jako mě, podařilo ušetřit “hromadu” místa a zapnout některou z dalších fantastických funkcí firmware marlin. Abych nezapomněl, optiboot verzi bootloaderu může použít skutečně každý, tedy i v případě, že máte prozatím místa dostatek. Je-li pro vás tento článek přínosný, sdílejte jej s dalšími Anetími tiskaři, potěšíte mě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *