3D tisk z pohledu tiskaře

 

Dobrý den, vítám vás u dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. Na rozdíl od minulého článku gcode, vlastni START a END skript  se dnes nebudeme zabývat nějakým budováním nebo tvořením, ukážeme si jak vypadá 3D tisk z pohledu tiskaře. Vše jsme zachytili na krátké video, které vám celý postup představí.

 

Jednoduchý návrh a design

Byli jsme dotázáni, zda by bylo možné vytisknout 3D vizitku. Samozřejmě to možné je, a snadno. V programu Fusion360 od firmy Autodesk jsme vytvořili tvar vizitky o evropských rozměrech 85x55mm. Ze stránek Grease barbershopu jako tazatele, jsme „vyextrahovali“ logo a v programu Inkscape z něj vytvořili *.svg soubor. Tedy jsme z rastrového obrázku vytvořili vektor, který je možný bez ztráty kvality zvětšovat téměř donekonečna. Ve fusion360 jsme jednoduše vložili logo na vizitku, přidali kontakt a vše uložili jako soubor *.stl.

 

Slicování pro nejlepší výsledek

Dalším krokem bylo nastavení kvality při slicování. Výška základny vizitky byla 0,75mm, proto nám vyhovovala výška vrstvy 0,25mm, tedy celkem tři vrstvy. Plast si při této tloušťce zachová určitou pružnost, což bylo žádoucí. Logo firmy jsme proto upravili na výšku 0,5mm nad základnu. Celkem tedy 5 vrstev plastu + 1 vrstva „žehlení“ povrchu. Toto je celkem nová funkce sliceru Cura od verze 3.0 která projede horní vrstvu výtisku a horkou tryskou s minimálním průtokem plastu (kolem 10%) tuto vrstvu takzvaně vyžehlí. Horký plast se přetaví a zcelí do jedné hladké vrstvy. výhodou žehlení je, že se tryska nad povrchem pohybuje v šířce 0,2mm. Tedy polovina šířky použité trysky. To znamená, teoreticky, 425 línií na šířku jedné vizitky. Po „vyžehlení“ již tedy na povrchu nezůstanou žádné stopy po průběhu tisku.

Ve videu jsme použili bílý PLA plast tisknutý při teplotě 195°C s podložkou vyhřívanou na 60°C. Podkladem byla skleněná deska kvůli dokonale hladkému vzhledu spodní strany.

Zbytek videa zachycuje tisk na 3D tiskárně Anet A8 kterou máme skladem v našem eshopu. Doufám, že jsme vás tímto videem inspirovali k tomu stát se 3D tiskařem. Vytvářet úžasné věci tímto snadným způsobem je opravdu zábava.

 

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru