Anet A8 vylepšení

Dobrý den, vítám vás u dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. V předchozích článcích jsme si prošli kalibrací tiskárny a kalibrací extruderu, otevřeli jsme tím pomyslnou kapitolu zlepšování nebo upgrade ve které dnes budeme pokračovat zpevněním rámu tiskárny.

Ačkoliv je akrylový rám tiskárny Anet A8 navržen dobře, k určitým rezonancím nebo vibracím při tisku dochází. Velká komunita uživatelů, která za tímto projektem stojí, výkon a kvalitu této 3D tiskárny posouvá stále dál a přináší stále nová vylepšení. Budeme li generalizovat, můžeme upgrade rozdělit na tři skupiny:

 1. zpevnění rámu
 2. zpevnění funkčních dílů (řemen)
 3. zjednodušení práce

 

Zpevnění rámu

Do první skupiny patří hned několik pomůcek nebo chcete-li vylepšení. Z našich zkušeností se jako nejvydařenější jeví „HULK“ frame brace, který napomáhá odstranění vibrací rámu v ose X. Ta často trpí na vibrace způsobené rychlou akcelerací osy X s „těžkým“ motorem extruderu. Tyto vibrace způsobené rychlou změnou směru se na tisknutém modelu projeví nesourovností jednotlivých vrstev.

zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:2189694

Další podstatné zlepšení přinesl „diagonal reinforcement“ který zpevní úhel osy Y proti zbytku tiskárny. Zlepšení spočívá ve spojení přední a horní části 3D tiskárny závitovými tyčemi.

zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:2351450

Určitě bychom také neměli opomenout „front frame brace“ který zpevní přední rám. Až se dostaneme ke druhé skupině, řekneme si o napínání řemenů a právě tento doplněk zajistí dodatečnou pevnost předního rámu.

zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:1857991

 

Jako poslední možnost jsem si nechal výměnu rámu za hliníkový. Tento upgrade je však náročný a nepatří mezi ostatní, protože se nedá pouze vytisknout jako pomůcka. V naší malé továrně na velké věci se tomuto vylepšení budeme věnovat v některém z příštích článku, protože aktuálně pracujeme na vytvoření kompletní přestavbové sady přizpůsobené pro český trh. V česku prodávané hliníkové profily a spojovací materiál přesně neodpovídají setům z webu thingiverse.com. A ačkoliv uživatel „maxinoha“ již nějaké změny provedl, je stále co ladit.

zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:2394683

 

Zpevnění funkčních dílů

Do této kategorie zlepšení patří různé napínáky obou řemenů. Dobře napnutý řemen ať už na ose X nebo Y je důležitou součástí tiskárny a pokud se vám nepodařilo jej dostatečně napnou při stavbě 3D tiskárny, můžete to dohnat dodatečným vylepšením. Na výběr je opravdu velká spousta provedení, proto zmíníme pouze ty, které jsme sami vyzkoušeli.

zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:2425783
zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:1959208

 

Zjednodušení

Tato kategorie obsahuje zřejmě nejvíce možností. Zjednodušit si práci s 3D tiskárnou si každý může představit po svém. Nám se nejvíce osvědčilo nastavování výšky trysky nad podložkou pomocí této jednoduché pomůcky. Není totiž nic příjemnějšího, než když si doladíte osu Z jednoduchým pootočením šroubku. Případně můžete zkusit různé druhy „cable chains“ které chrání kabely, taky zajímavá modifikace.

zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:1776429
zdroj: https://www.thingiverse.com/thing:1915486

 

Ať už se vydáte cestou kterékoliv úpravy, jistě na svých výtiscích poznáte zlepšení kvality a my jsme rádi, že jsme na vaší cestě za zlepšením mohli být s vámi.

 

23 názorů na “Anet A8 vylepšení”

 1. Nechal jsem si vypálit šasi pro Anet A8 z oceli tl. 3mm a musím říct, že to byl nejlepší upgrade jaký jsem mohl udělat. S akrylovým šasi mi tiskárna pořád tiskla kolmé tvary mimo pravý úhel (málo ale šlo to naměřit) a sáhnout za chodu na displej se vždy projevilo na tisku. Teď je klid a vše kolmé. Podklady pro výrobu zde:
  https://www.thingiverse.com/thing:2221391

   1. ahoj mám možnost laserového řezání a mě sada vyšla na 1120 Kč. Kdyby někdo chtěl není problém

    1. Měl bych zájem o sadu pro anet a-8. Pokud by to bylo možné, ozvěte se a domluvíme se. Děkuji.

    2. Ahoj, našel jsem tenhle post. Je mi jasné, že to je už staré, ale je pořád ta možnost?

     Pavel

 2. Super díky za info. Ankryl není špatný, ale vibrace při tisku s tryskou menšího průměru je fakt katastrofa 😀

  1. Hlavně s tím ocelovým šasi pozoruji, že se konečně dá napnout řemen vozíku heatbedu bez deformací rámu a tím pádem znizely vlnovky na tiksu, které vznikaly při pohybu vozíku jedním směrem (k nule). Nebyl jsem schopen se toho zbavit, napnutí řemenu bylo nestálé a podle mě dělalo i tu „nekolmost“ a to i přestože jsem měl výztužný rám čela i zadního prostur. Prostě ocel je ocel!

  1. Tipoval bych trvale sepnutý koncák na ose Z nebo poškozený vstup (tím pádem si tiskárna myslí, že je aktivní koncák a snaží se z něj „ujet“).

   1. Miroslav Kováčik

    Tohle je moc dobrý nápad. Taky bych řekl, že to může být koncový spínač. Vysvětlovalo by to ty příznaky.

 3. Dobrý den,
  koukam že se tady také věnujete problémům s 3D tiskárnamy. No jestli by jste mi mohly pomoct. Mám tiskárnu Anet A8, asi půl roku tiskne bez problémů. Po asi 6ti hodinovému tisku, který proběhl v pohodě jsem ji vypnul. Druhý den jsem ji zapnul a nastavil tisk s SD. Po inicializaci se pozahřátí má nastavit domovská pozice. A tam nastává problém, místo pohybu dolů a nastavení trysky k podložce,jede na horu. Při každém zadání domovské pozice se posouvá stále víš. Po nahrání jiných firmware, je to pořád stejné. Tak nevím jestli je to zadrátované v epromce nebo je to chyba bordu. A nebo ve firmware. Reset a ani tovární nastavení nepomáhá. Někdy se objeví endstopy Z. Ale ruční ovládání v Repetieru funguje, domovské pozice také ale u Z né. Tak bych byl moc rád kdyby mi někdo pomohl. Jsem půlroční začátečník a tak se snažím všemu porozumět. Moc děkuji a přeji hezký den. Zdeněk

 4. Zdravim.Premyslim o Anet A8.Chtel bych si nechat vsechny konstrukcni dily vypalit z nerezové oceli(mam moznost zdarma vcetne materialu).
  Nema nekdo hotovy program s prekleslenymi dily?
  Diky Roman

 5. Také bych měl zájem o ocelový rám, tiskárna mi přijde sice až za 3 dny ale již nyní přemýšlím o změně konstrukce, tak že bych ji zatím ani nevybaloval z krabice a pořešil rovnou to šasi. Mám sice možnost si to nechat vypálit na laseru ale dlouho jim to tam trvá, cca 6-8týdnů, tak dlouho se mi opravdu čekat nechce.
  Za případné nabídky předem děkuji

 6. Ma- li nekdo zajem.Mam moznost hlinik,ocel,nerez ocel…eventuelne hlinik muzu nechat naeloxovat a mam taky moznost praskove barvy.Ale vyroba je bez jake koliv zaruky!! Chcete li mit jistotu nakupte zde u 3dfactory.cz.

  1. Zdeněk Kotyza

   Dobrý den,
   Váš příspěvek je starší, přesto bych se rád zeptal na možnost a cenu vypálení (pokud možno nerez ale zajímala by mne i konstrukční ocel). Děkuji za info Kotyza.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru