Automatické vypínání tiskárny

Dobrý den, opět vás všechny, milí čtenáři, zdravím u dalšího z článku z dílny malé továrny na velké věci. Dnes bych se s vámi chtěl podělit o krásnou inspiraci na automatické vypínání tiskárny, na kterou mě přivedl pan Martin Beseda.Tímto mu děkuji za všechny tiskaře.

Martin velice elegantním způsobem vyřešil vypínání tiskárny po dokončení tisku. Často totiž tiskneme přes noc, nebo jen nejsme poblíž tiskárny abychom ji po dokončení výtisku vypnuli. Nezbývalo, než přijít na způsob jak by se tiskárna vypnula sama. Martinovo provedení můžete vidět na obrázcích níže. Nicméně principiálně jde o, že si na tiskárnu umístil spínač a do end skriptu ve svém sliceru vložil několik řádků kódu, které po dotisku počkají několik minut a poté se přemístí tak, aby se spínač stiskl a tím tiskárně přerušil napájení. Velice jednoduché, přesto elegantní a skvěle fungující řešení.

Co budeme potřebovat?

Nečekejte nějaký nekonečný seznam. Stačí vám jen spínač, pár vodičů a vytištěný držák spínače. Základem tedy bude najít si vhodný zobáčkový (né kolébkový) spínač, který spolehlivě dokáže pracovat se síťovým napětím a v uvolněném stavu je sepnutý (typ NCNormaly Close). Odběr tiskárny v době kdy netiskne a nevyhřívá podložku je v řádu několika set miliampér (mA) avšak v průběhu tisku bude spínačem protékat proud o velikosti 1-1,5A proto je potřeba dostatečně jej dimenzovat. Dnes je již prodejna elektronických součástek v každém větším městě, případně se dá spínač objednat přes internet. Já jsem si zvolil takovýto typ mikrospínače:

Umístění a zapojení

Spínač je potřeba umístit na takové místo, aby nemohlo dojít k nechtěnému sepnutí během tisku. Optimální místo bych viděl někde u pravé Z osy. Po dokončení tisku, tiskárna vyjede úplně nahoru a doprava aby se dotkla spínače a sama si tak vzala napájení. Výhody umístění v horní pozici jsou takové, že nemůže dojít k nechtěnému sepnutí při tisku nebo nějaké manipulaci a doprava bych vypínač umístil protože na pravé straně máme napájecí zdroj a není tak potřeba dlouhá kabeláž ke spínači. K zapojení bych vám doporučil spínačem přerušovat fázový vodič ke zdroji. Dojde tak úplnému vypnutí.

Martinovo řešení

Gcode

Důležitou částí této úpravy bude end skript gcode umístěný ve vašem programu pro slicování. Ten zařídí přiblížení ke spínači a zde je právě ten prostor na hraní. Není nic snazšího než si pomocí pár příkazů vyladit instrukce podle svého. V každém sliceru už bývají nějaké kódy, které například vypnou vyhřívání a uvolní motory.

 • M104 S0 ; vypnutí zahřívání trysky
 • M140 S0 ; vypnutí zahřívání podložky
 • M84 ; uvolnění motorů

My si k těmto řádkům přidáme pár vlastních, které právě zařídí všechno potřebné k vypnutí. Já jsem pro názornost použil takové „imaginární“ hodnoty, vy si samozřejmě svoje hodnoty odměřte přesně tak aby vypínání fungovalo podle umístění vašeho spínače. Výsledný skript pak může vypadat nějak takto:

 • M104 S0 ; vypnutí zahřívání trysky
 • M140 S0 ; vypnutí zahřívání podložky.
 • G1 Y210 ; podložka s výtiskem vyjede dopředu aby se vám snadněji vytahoval výtisk.
 • G4 S300 ; čekání 300s (5min) než přejde k dalšímu kroku
 • G1 Z200 F2000 ; extruder s tryskou vyjede nahoru rychlostí 2000
 • G1 X210 F5000 ; extruder se přiblíží doprava vyšší rychlostí 5000
 • G1 X230 F500 ; extruder se pomalu dotkne spínače nízkou rychlostí 500

Ptáte se, jak zařídit, aby se tiskárna nevypnula a vy mohli pokračovat dalším tiskem? Jednoduše, při 5 minutové pauze v menu přerušíte probíhající tisk a spustíte další. A jak třeba opět znovu zapnete tiskárnu? Opět snadno, stačí posunout extruder doleva a uvolnit tak tlak na spínač.

Pro dnešní „inspirativní“ článek je to všechno. Nejde tedy o přesný návod ale pouze demonstraci toho, jak jednoduše vylepšovat svou tiskárnu a automatizovat proces tisku. Děkuji vám za přečtení, případné sdílení nebo přihlášení k odběru příspěvků vpravo dole na stránce. Máte-li na své tiskárně nějakou zajímavost nebo originální řešení, podělte se s námi. Aktuálně sbírám galerii fotek takových vašich DIY vylepšení a již brzy se objeví jako nová stránka v menu v hlavičce stránky.

14 názorů na “Automatické vypínání tiskárny”

 1. Peter Jankovsky

  Ahoj, krásny tuning, je môžné poskytnúť odkazy (napr. na Thingiverse.com) na jednotlivé vylepšenia? Ja osobne by som rád tie veci na „Z“ calibration týči a výšky…

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, mám za to, že si pan Martin dost věcí modeloval sám. Zkusím mu poslat email aby vám sem napsal.

 2. Doplním. Štvalo mě, že v prodlevě, se točí (a hučí) větrák ofuku trysky. Tak jsem přidal do kódu jeden řádek a větrák se vypne. Asi takhle:

  M104 S0
  M140 S0
  G1 Y220
  M107 ;vypnutí větráku
  G4 S300
  G1 Z 199 F3000
  G1 X210 F5000
  G1 X216 F300

 3. Bezpečnost fantastická. Uraz elektrickým proudem mu nic neříká. Nápad to není špatný, ale zařadil bych tam elektronické relé a obvod mikrospínače by byl na 12V. Tedy bezpečné napěti.

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, samozřejmě vaše zlepšení je přínosné. Ono celkově je 3D tisk nebezpečný a je třeba dbát určité ostražitosti. Ať už budeme mluvit o elektrické nebo i tepelné ochraně, je potřeba být opatrný. Spínat tiskárnu přes relé je dobrý nápad, děkujeme.

 4. Proto mám spínač v krabičce a není možné se ho dotknout ani kontaktů. A ta je navržena tak, že případný zkrat, nebo spálení spínače neovlivní ani tu krabičku. A jsme lidi, dokážeme předvídat, když pracujeme s 230V ze sítě.

 5. Jiří Petržílka

  Ahoj, to se mi líbí. Tiskárnu mám v práci a v pátek samozřejmě nechci nic zapínat, aby tam neběžela, až do pondělí. Super nápad to musím také vyzkoušet.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru