Chybná teplota podložky

Dobrý den, tímto prvním dílem bych rád spustil novou sérii článků nazvanou“řešení potíží“. Články budou přibývat takovým tempem, jakým se budou objevovat nové problémy a potíže které bude potřeba vyřešit.

Tiskárna Anet A8 je dobře navržené zařízení které po složení dokáže tisknout desítky i stovky hodin bez jediné chybičky. Pokud se však nějaká chyba objeví, většinou nejde o nic, co by domácí kutil s nějakým návodem nevyřešil za jedno odpoledne.

Popis chyby…

Konkrétně dnes se zkusíme podívat na chybu, kdy termistor hlídající teplotu podložky ukazuje ihned po zapnutí tiskárny nereálnou teplotu (obvykle 100-200°C).

Celá tiskárna a všechny řídící obvody jsou napájeny napětím 5V, které přesně odpovídá doporučenému napětí pro napájení čipu ATMEGA1284P. Jeho zapojení je na obrázku níže.

 

atmega1284p - zapojení
atmega1284p – zapojení

Jak můžete vidět, ke každému vstupnímu nebo výstupnímu pinu odpovídá také „test point“ (T1……T61), kde můžeme měřícím přístrojem kontrolovat hodnotu napětí. V případě chybně načtené hodnoty vyhřívané podložky tedy budeme kontrolovat test point T53. V tomto bodě bychom i bez připojeného termistoru měli naměřit napětí téměř 5V (+/- 0,5V). Když jedna z opravovaných desek ukazovala teplotu podložky 226°C, naměřil jsem napětí menší než 0,5V. Na obrázku níže můžete vidět schéma zapojení obvodu hlídání teploty. Je to tedy obvod, ve kterém je zrovna zakopaný pes. Test point T53 je přímo spojen s test pointem T54 který je blíže konektoru termistoru, naměřené napětí by na něm mělo být stejné.

obvod měření teploty
obvod měření teploty

Hledání…

Jediné dvě součástky, které ovlivňují napětí v těchto dvou test pointech je rezistor R37 a kondenzátor C43. Pro snazší hledání chyby můžeme kondenzátor C43 z desky odpájet (slouží pouze jako filtrace). Dalším krokem by mělo být odpájení minimálně jednoho vývodu rezistoru a ověření správnosti jeho hodnoty, tedy 4,7kΩ. Pokud je vše v pořádku, připájíme rezistor zpět na místo a případně přidáme trochu více cínu a kalafuny pro lepší kontakt. V tomto bodě jsem já našel chybu. Jedna opravovaná deska měla porouchaný rezistor (vykazoval nekonečný odpor) a druhá deska měla studený spoj v místě spojení kondenzátoru, rezistoru a test pointu.

anet board 02
propájené rezistory
anet board 01
provizorní zapojení

Narazíte-li tedy na podobnou chybu, neváhejte se do toho pustit, a najít si problém sami. Řídící deska Anet, verze 1.0 i 1.5, používá velice jednoduchou logiku a téměř tam není co pokazit. Ve většině případů jde o studený spoj. Některé diskuzní fóra radí: prohřát celou desku preventivně horkovzdušnou pistolí. Dejte však pozor na teplotu a plastové díly na desce jako jsou konektory atd.

Pokud vaše deska nepracuje správně a vy si nevíte rady, můžete se obrátit na nás. Rádi vám poradíme, případně se desku pokusíme opravit. Stačí napsat email na info@3dfactory.cz případně využít náš kontaktní formulář zde.

1 názor na “Chybná teplota podložky”

  1. Pingback: Konektor vyhřívané podložky - 3dfactory.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru