Jak jednoduše vytvořit 3D model

Dobrý den, dnes vás vítám u krátkého článku který je taky, jak jinak, z dílny malé továrny na velké věci. Dnes bych se s vámi chtěl podělit o můj způsob, jakým vytvářím modely. Ať už jde o maximální přesnost nebo jen jednoduchou konstrukční věc, nejdříve si předmět (nebo místo kam patří) vyfotím a fotky pak použiji jako šablonu.

Šablony?

Často kreslím modely v programu Fusion360 kvůli jeho „jednoduchosti“a hlavně dostupnosti. Vývojáři z Autodesku vám nabízejí zkušební a jiné verze zdarma a kdokoliv tak může zkoušet kreslit svoje objekty.

Šablonou myslím funkci, která mi umožní vložit si do pracovního prostoru obrázky a já je pak můžu jednoduše „obkreslit“ tak, aby vznikl tvar, který zrovna potřebuji. Tato funkce se nazývá „Canvas“ tedy plátno. Připravil jsem pro vás video, ve kterém právě tyto plátna používám. V tomto konkrétním případě jsem potřeboval vytvořit chybějící kousek k dřevěné vláčkodráze. Vyfotil jsem si tedy „prázdné místo“ kam dílek patří a fotky vložil do fusionu jako plátna.

 

https://3dfactory.cz/2018/11/19/jak-jednoduse-vytvorit-3d-model/
moje plátno č.1
https://3dfactory.cz/2018/11/19/jak-jednoduse-vytvorit-3d-model/
moje plátno č.2

 

Jedno video vydá za tisíce slov.

Přesně tak jak napovídá nadpis odstavce. Než-li bych vám v textové podobě popisoval jak se „plátna“ používají, podívejte se na krátké video, které vám vše ukáže.

Doufám, že jsem vás potěšil, respektive programátoři v Autodesku. Jen dodám, že jsem ve videu spojil asi 15let starou vláčkodráhu s novými patrovými garážemi z lidlu. Díky záznamu mi kreslení trvalo asi hodinu, jinak 20 minut a samotný tisk zabral asi 45 minut oproti 35 minutám které vypočítal slic3r. Synova radost trvala přibližně stejně dlouho… 🙂

https://3dfactory.cz/2018/11/19/jak-jednoduse-vytvorit-3d-model/
Takto krásně se to povedlo…

4 názory na “Jak jednoduše vytvořit 3D model”

 1. Miroslav Mejzlík

  Zdravím.
  Další námět na článek/články…
  Výuková videa FUSION360 aneb hezky, česky a od začátku.

  Ano vím že na netu jich je hromada ale v cz minimum. Sám používám SketchUp a chci přejít na něco jiného ale neznalost mě odrazuje.

  1. Miroslav Kováčik

   To je dobrý nápad, sice už se to moc netýká samotných 3d tiskáren ale jistě časem přidám nějaké video (ke dvěma již zveřejněným) jak pracuji ve fusion 360.

 2. Já modeluju v Rhinoceros. Je dostupný ve studentské verzi opravdu levný a namodeluju v něm vše co mne napadne. Spíš že to tak jak bych chtěl neumím mě trochu limituje. Není zadarmo, to bude asi vadit.

  1. Miroslav Kováčik

   Programů, které umožňují 3D modelování je fakt spousta. Já používám převážně zmiňovaný fusion360 od autodesku ale už jsem kreslil i v jiných. Když jsem potřeboval nutně krychličku k ověření kalibrace, postačilo mi i 3d malování ve windows. Ovšem to byla jen taková nouzovka. Rhinoceros ani neznám ale jistě se na něj brzy podívám. Děkuji za tip.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru