Jak nainstalovat tiskový server Octoprint

 

Dobrý den, zdravím Vás u dalšího článku z malé továrny na velké věci. Minule jsem vám představil několik základních možností jak pohodlně ovládat 3D tiskárnu. Dnes se podíváme na poslední a zároveň nejpohodlnější možnost – tiskový server octoprint. A co to ten octoprint vlastně je? Octoprint je fantastický systém pro dálkové ovládání vaší 3D tiskárny přes Raspberry Pi, včetně zabudovaných funkcí webové kamery a časosběrných videí.

Co si připravit?

Začněme jako u všech návodů, vybavením. Pro rozběhnutí serveru budeme potřebovat:

 • některou z vývojových desek platformy raspberry pi s potřebnou USB redukcí (microUSB – USB A). Já jsem si kvůli nízké ceně (330 Kč) koupil Raspberry Pi Zero W, stačilo navštívit rpishop.cz, dokončit objednávku před 16h a další den odpoledne byla zásilka doma. Tento malý (60×30 mm) jednodeskový počítač obsahuje vše potřebné pro běh tiskového serveru. Na desce je osazen 1GHz procesor, operační paměť 500MB, USB a wifi. Vybavení je samozřejmě bohatší, ale tyto věci nám k našemu účelu postačí. Použít můžeme samozřejmě kteroukoliv jinou desku z rodiny raspberry pi, tedy modely 1 až 3, ty však svou cenou převyšují pořizovací cenu více, než dvojnásobně, a některé v základní konfiguraci nemají vestavěnou wifi, takže potřebují wifi dongle, za cenu dalších několika desetikorun. Navíc model Zero nepotřebuje výkonný napájecí zdroj, jeho odběr proudu při 5V je kolem 140mA, čili k napájení můžeme použít starší nabíječku mobilních telefonů.
 • microSD kartu o velikosti alespoň 2GB a rychlostí class 10.
 • USB kabel na propojení raspberry pi s tiskárnou.

Předpokládejme tedy, že máme vše potřebné  na stole. Dalším krokem bude stažení potřebných programů.

 • První bude obraz disku s linuxovou distribucí jessie a předinstalovaným octoprintem. Ten je zdarma ke stažení na webu vývojáře octoprint.org.
 • Další je program, kterým rozbalíme obraz disku na SD kartu. Takových je celá řada, já pro svou jednoduchost používám Win32 Disk Imager. Opět zdarma ke stažení na webu, třeba zde.
 • Posledním programem je Notepad++, který nám zjednoduší práci při přepisování konfiguračního souboru s nastavením wifi. Použít můžete samozřejmě jakýkoliv textový editor.

Pokud máte vše připraveno, pustíme se do díla. Jako první všechny stažené soubory rozbalíme a win32 disk imager a notepad++ nainstalujeme. SD kartu vložíme do odpovídajícího slotu počítače a spustíme Win32 Disk Imager.

Tento program má jen jedno okno, kde si v horní části zvolíme cestu k rozbalenému *.img souboru s octoprintem a vpravo od něj vybereme disk / SD kartu, na kterou se bude instalovat. Jakmile máme vybráno, potvrdíme volbu „write“ a tím celý proces spustíme. Před zahájením instalace nás program ještě upozorní, že bude SD kartu formátovat a přijdeme tak o všechna data na ní uložená. Potvrdit, spustit a můžeme začít.

Po dokončení je potřeba upravit na SD kartě konfigurační soubor octopi-wpa-supplicant.txt. Naleznete jej přímo v kořenovém adresáři. Teď se nám bude hodit zmiňovaný Notepad++, ve kterém soubor otevřeme. Zobrazí nám totiž správné odřádkování oproti klasickému textovému editoru, který by celý text zobrazil na několika řádcích a bylo by daleko složitější najít správnou formuli, kam vepsat název vaší wifi sítě a síťové heslo.

Podle druhu zabezpečení vaší wifi si vyberete příslušný odstavec textu. Na výběr máte WPA/WPA2, WEP a otevřenou/nezabezpečenou síť. Zápis vypadá takto:

♯ WPA/WPA2 secured
iface wlan0 inet manual

          wpa-ssid „put SSID here“
          wpa-psk „put password here“

 

Vepište mezi uvozovky správný název a heslo sítě, ke které chcete octoprint připojit, odstraňte červeně označené znaky a změny v souboru uložte. Nyní již můžete SD kartu vytáhnout z počítače a vložit do příslušného slotu raspberry pi. Připojte napájení a počkejte na dokončení instalace. Ta většinou netrvá déle, než několik, řádově 5 minut. Nyní bude důležité najít správnou IP adresu, která byla našemu octoprintu přidělena. Kdo má přístup do síťového routeru, podívá se tam, kdo přístup nemá, spustí příkaz „ping“ z příkazového řádku. Stačí spustit příkazový řádek z nabídky Start/příslušenství/Příkazový řádek, nebo klávesovou zkratkou win+r, v dialogovém okně hledání zadat „cmd“ a potvrdit klávesou enter.

V příkazovém řádku spustíme příkaz „ping octopi.local -4“, který v síti vyhledá IP adresu přiřazenou octoprintu a zároveň nám tím potvrdí, že je instalace u konce a octoprint server běží. Adresa může vypadat třeba jako moje: 192.168.31.111. Tuto IP adresu přepíšeme do internetového prohlížeče a „viola“ vidíme náš tiskový server octoprint, přesněji řečeno jeho webový interface.

Základní nastavení při prvním spuštění

 • Access control. Kvůli bezpečnosti budeme požádání o zabezpečení serveru heslem. Pokud se svým octoprintem zůstanete pouze v domácí síti, můžete tento krok přeskočit, avšak já bych se držel doporučení a heslo si nastavil. Zadejte, tedy, uživatelské jméno a dvakrát heslo kvůli ověření správnosti.
 • CuraEngine (<=15.04). Toto nastavení vám umožní načíst si konfigurační soubor z vašeho Cura sliceru. Octoprint totiž umožňuje zpracovávat rovnou *.stl soubory a přímo je slicovat.
 • Default printer profile.
  • General – zde si pouze pojmenujete svou tiskárnu. Jméno a model.
  • Print bed & build volume – zde si nastavíte velikost a tvar tiskového prostoru. Na výběr je kruhová či čtvercová podložka, rozměry XYZ tedy šířka (X), hloubka (Y) a výška (Z). Pokud máte naši tiskárnu Anet A8 rozměry jsou X-220mm, Y-220mm, Z-240mm. Zda-li máte vyhřívanou podložku či nikoliv, kde se nachází výchozí bod (lover left – levý spodní roh).
  • Axis – nastavení rychlostí jednotlivých os. Toto nastavení můžete vynechat, protože maximální možná rychlost jednotlivých os je nastavena přímo v řídícím firmware na boardu tiskárny. Hluboko v EEPROM paměti.
  • Hotend & Extruder. Zde je nastavena velikost trysky a počet extruderů.

Pokud jste se dostali v našem článku až sem, znamená to, že máte nainstalovaný a defaultně nastavený tiskový server octoprint.

Webový interface nabízí v levém menu nastavení připojení tiskárny (komunikační seral port a přenosovou rychlost baudrate). Pod tímto nastavením je seznam souborů, které si uploadujete k tisku. Zbytek obrazovky je odzáložkován:

 • Temperature – teplotní graf a ovládací prvky pro nastavení teploty extruderu a tiskové podložky
 • Control – ovládání a posouvání os tiskárny. Jestli si k raspberry pi připojíte webovou kameru, právě zde uvidíte její náhled.
 • Gcode wiever – náhled souboru, který má octoprint otevřený, případně, který zrovna tiskne. Vykreslování může být docela náročné, proto je tento náhled omezen na velikost souboru do 2MB pro mobilní prohlížeče a maximálně 20MB pro desktopové prohlížeče.
 • Terminal – řádkový výpis gcode souboru, který je aktuálně odesílán tiskárně, včetně jejich odpovědí.
 • Timelapse – nastavení připojené webové kamery, pomocí níž může octoprint zaznamenávat úchvatné timelapse videa zachytávané v určitých časových úsecích, nebo při každém posunu po ose Z. Výsledkem tedy můžou být úchvatné videa před očima „rostoucího“ modelu.

Dnešní článek se dostal ke svému konci, splněním všech základních kroků. Nyní máte k dispozici tiskový server, kterým můžete ovládat svou tiskárnu, ze kteréhokoliv zařízení ve vaší domácí síti. V příštím článku se podíváme na podrobnější nastavení a ukážeme si taky, jak zařídit, abychom naši tiskárnu mohli ovládat z jakékoliv sítě i mimo náš domov bez nutnosti veřejné IP adresy.

 

* pro usnadnění jsem vytvořil videonávod, který vás instalací provede krok za krokem

46 názorů na “Jak nainstalovat tiskový server Octoprint”

 1. Pingback: Přístup k octoprintu z veřejné sítě – 3dfactory.cz

 2. Pingback: Dálkové ovládání 3D tiskárny – 3dfactory.cz

 3. Pingback: GCODE, vlastní start a end skript – 3dfactory.cz

 4. Pingback: Kalibrace 3D tiskárny - 3dfactory.cz

 5. Zdravím chtěl bych se zeptat jakou jste použil kameru.
  Jestli originál raspberry nebo nějakou jinou.
  Pokud jinou tak ještě jak je připojena.

  1. Miroslav Kováčik

   Osobně používám kameru Logitech C270 připojenou přes USB. A volba na tuto kameru padla jen proto, že šlo o šuplíkovou zásobu. Použít se dá prakticky kterákoliv kamera s USB připojením.
   Dalším řešením by byla kamera určená přímo pro raspberry. Je ale myslím zbytečně drahá a obraz z ní má standardní kvalitu.

   1. Ptám se proto že výše píšete že tiskárna je připojena přes USB, ale tiskárna má jen jedno USB. Jak potom je připojena tiskárna?

 6. Miroslav Kováčik

  Tiskárna je připojená k raspberry stejně jako kamera. Podle typu raspberry je třeba přidat USB hub. Například raspberry pi 3 má celkem 4 USB konektory, raspberry pi 1 má jen 2. Raspberry pi Zero má jen jedno USB, proto se používají USB rozbočovače tedy USB huby.

 7. Michal Pokorný

  Při pingu na octopi.local pro zjištění IP adresy mi to hází IP adresu v nepřehledném formátu (protokol IPv6) ze kterého je málokdo moudrý a špatně se opisuje do browser (jestli to vůbec jde… nezkoušel jsem.
  Možná by jsi mohl dát do článku o instalaci octoprintu hlášku, že pokud se to někomu stane, tak ať zadá příkaz ping s parametrem -4, tj. ping octopi.local -4 🙂

 8. Pingback: PID autotune a řízení teploty - 3dfactory.cz

 9. Dobry den, kupil som Pi Zero W a spravil vsetko ako pisete. Pi sa vsak nehlasi v sieti. Som 3m od routra. SSID nemam skryte, pisem male a velke pismena presne ako je nazov SSID. Coutry code som zadal ‚SK‘, DHCP mam na routry zapnute, ale PI nedostava IP, resp. neviem ci vobec sa snazi prihlasit do wifi. Ako to overim ci sa snazi dostat do wifi? Je najaky log, kde sa pokus o konekt do wifi loguje a viem ho pozriek (akym prikazom?)

  Tieto kroky som vykonal a neviem v com moze byt zdara.
  – image burn – OK pi, ver. 0.15.1
  – edit suboru octopi-wpa-supplicant.txt v Notepad++ – OK
  – start PI – OK
  – prihlasenie uzivatela ‚pi‘, ‚raspberry‘ – OK
  – zmena hesla – OK
  – nastavenie auto prihlasenia cez sudo – OK
  – reboot – OK
  – v routry ale nevidim priradenu IP pre octopi. – NOK

  dakujem za akykolvek tip

  1. Miroslav Kováčik

   Určitě vám můžu doporučit připojit Pi k nějakému monitoru nebo televizi přes HDMI konektor a sledovat postup instalace. čili pokud máte problém s přihlášením k síti, začal bych stažením linuxové distribuce s uživatelským prostředím kde po instalaci uvidíte plochu, složky atd. Tam se klasicky přihlásíte k wifi a poté doinstalujete samotný octoprint. Nebo přijdete na to, proč se nechce připojit a poté budete pokračovat standardním způsobem.
   Nebo je ještě jedna možnost, pošlete mi na mail info@3dfactory.cz váš soubor wpa_suplicant a já ho porovnám s mým.

   1. Není potřeba ani nic doinstalovávat. po připojení klávesnice a monitoru (eventuelně přez sériový terminám) se dá přihlásit a změnit pohodlně veškeré nastavení. Pro přihláření platí při čisté instalaci stejné údaje jako v klasickém raspbianu, čily login:pi password:raspberry . poté lze zkontrolovat stav wifi „ifconfig wlan0“ pro vstup do nastavení poté „sudo raspi-config“ a potvrdit heslem „raspberry“. Zde se dá již pohodlně malina nastavovat včetně připojení k síti.

 10. Pingback: Jednoduchý filament runout sensor - 3dfactory.cz

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, RPi Zero funguje bezvadně. Až v případě kdy budete tisknout malé kruhové objekty velkou rychlostí (80-100mm/s) může nastat problém s rychlostí komunikace. Kruhový objekt se skládá z mnoha krátkých úseček a tam může tiskárna vyčkávat na další příkaz. Řeší se to ale zvětšením komunikačního bufferu z 16 příkazů třeba na 25 příkazů. Jinak ale RPi Zero funguje bez potíží a zvádá i práci s kamerou a pořizování snímků pro timelapse video.

 11. Dobrý den, koupil jsem si raspbery pi zero w a všechno proběhlo normálně. Problém nastal až kdyžjsem chtěl připojit kameru a tiskárnu přes USB hub. Samostatně obojí funguje ale jakmile připojím usb hub nefunguje ani jedno. USB hub je nový a externě ho napájím.
  Nevíte kde může být problém?

  1. Miroslav Kováčik

   Na různých fórech o raspberry se můžete dočíst, že desky raspberry nepodporují všechny usb hub zařízení stejně tak jako třeba wifi dongle. Já jsem se s tímto ale nesetkal a prozatím vše co jsem připojil bezpečně fungovalo. V počítači nebo jiných zařízeních vám usb hub funguje?

     1. Pokusím se vypůjčit jiný USB hub. Ještě bych se rad zeptal zda je reálné jako kameru použit telefon. Ze všeho co mám doma má určitě nejlepší obraz.

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, to už je pak záležitostí vašeho routeru jakou adresu rapsberry přidělí.

   1. To je jasný, Takže někde v tom *.txt nebo podobně se to nastavit nedá, jedině že mu jí zadám v routeru? Doposud jsem dělal jen s Arduinem (ESP 8266, 32 apod.) a tam nebyl problém zařízení nastavit svoji požadovanou pevnou IP adresu.
    Díky za info.

 12. Tak jsem zjistil pro mě dost nepříjemnou skutečnost. V případě výpadku internetu se tiskárna vypne. Jde to nějak ošetřit? Nebo Octoprint je v daném okamžiku řídící systém a prostě to nejde?

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, octoprint není závislý na přístupu k internetu. Má nastaven pouze nějaký interval (cca 15min) kdy kontroluje konektivitu a vyhledá případné aktualizace. I to se dá ale vypnout (Nastavení -> Server-> Connectivity check….)

   1. Dá – natvrdo: najdi si na netu jak v Linuxu nastavit pevnou IP. Nesmíš jí pak použít v jiném zařízení, a neměla by být v rozsahu co automaticky přiřazuje DHCP server v routeru.
    optimálně: v routeru si nech přidělit pevnou adresu na základě MAC ardesy zařízení

 13. Pavel Nohýnek

  Dobrý den, kde nastavím „komunikačního bufferu z 16 příkazů třeba na 25“ abych předešel chybám v komunikaci? Předem děkuji.

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, pro komunikaci s SD kartou najdete buffer v souboru „configuration_adv.h“ jako BLOCK_BUFFER_SIZE 16. A pro sériovou komunikaci například mezi octoprintem a řídící deskou je spíše důležitá rychlost komunikace, tzv baudrate. Ten se dá nastavit například na hodnotu 250 000 baudů (jednotek) za sekundu.

 14. Já mám takovej pocit, že je to někde v Marlinu, ale nejsem si jist. Zrovna nedávno to někdo psal na FCB.

 15. Nastaevní pevní IP na ethernetu

  Dobrý den,
  Raspeberry Pi 4 mám připojené do sítě ethernetem, ale pootřeboval bych mu přidělit Pevnou IP. Chtěl bych se zeptat jak pevnou IP nastavit.

  Děkuji

  1. Miroslav Kováčik

   Když použijete DHCP přidělování IP adres, IP se může periodicky měnit. Vy však v domácí síti můžete k octoprintu přistupovat jako „local.octoprint“, pak vám na IP adrese nebude záležet. Případně mrkněte do nastavení vašeho routeru a přidělte pevnou IP adresu podle MAC adresy kterou má raspberry pi.

 16. Ján Rózsa

  super funguje perfektně jěště dotaz v pruša slicu jde nastavit přímo octoprint a nemusím se přihlašovat pře IP adresu když posílám gcode . jde to i v cura ?

  díky

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, těžko říci, myslím, že nejde. program Cura používám jen velice okrajově a nikdy jsem tam na nic podobného nenarazil. Možná nám odpoví některý z dalších čtenářů?

 17. Bacha na to přiřazení IP adresy v routeru, také jsem to tak udělal, ale najednou začaly problémy v síti. On si totiž Octoprint pořád jede tu svoji IP adresu a do toho mu router přiděluje tu zadanou, takže to koliduje! Lepší je nastavit pevnou IP přímo v Octoprint, návod např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=LCJtUbRlIXE

  Jinak v Cuře v nastavení tiskárny máš také připojení k Octoprint, jen tam zadáš API Key z Octoprintu – najdeš ho v nastavení Octo…

 18. Připojení přes RPI Zero W

  Dobrý den,
  postupuji dle návodu.
  Dodesky dám SD kartu, připojím na zdroj a čekám až se připojí k wifi. Nemám Displej takže nic nevidím, jen čekám.
  Pak v příkazovém řádku spustím příkaz „ping octopi.local -4“ a napíše mi to že hostitele octopi.local se pomocí ping příkazu nepodařilo najít….
  Můžete mi poct jak dál?
  Děkuji milan

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, zřejmě došlo k nějaké chybě při instalaci, kterou nemůžete vidět. Ještě je možnost raspberry pi připojit pomocí hdmi kabelu například k televizi a tam průběh instalace sledovat. Případně mrkněte do vašeho routeru, jestli se octoprint přihlásí a případně jakou dostal IP adresu. Tu pak zkuste zadat do vyhledávače.

   1. Připojení přes RPI Zero W

    Dobrý den,děkuji za pomoc. Připojil jsem k monitoru…. Měl jsem malou SD kartu. Dal jsem větší a vše šlape jak má.
    Moc děkuji. Milan

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, v nastavení octoprint v záložce o webkameře si můžete nastavit IP adresu a port streamu na kterém je vaše kamera. Nezkoušel jsem to ale mělo by to jít.

 19. Dobrý den, zero w jsem naistaloval podle návodu a šlo to skvěle, ale mám teď problém s kamerou waveshare a ta se nechce propojit nevíte náhodou co s tím. dekuji

 20. Zdarec, mám také zprovozněné pí zero W, kamera přes USB funguje, ale teď zkouším připojit -smart filament senzor BIGTREETECH, nainstaloval jsem plugin, při testu signál funguje, ale při tisku ukazuje „Filament is moving: no“ „Remaining distance: “ se mění (senzor mám připojený mimo ) a tiskárna tiskne.
  Nemá někdo s tímto zkušenosti ?

  1. Tak jen info , nainstaloval jsem znovu plugin, zřejmě upravený a už to maká- při jakémkoli problému s filamentem -přerušení nebo zaseknutí struny octopi vydá povel M600 a čeká na výměnu. Paráda.
   Čau.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru