Jak nastavit nebo centrovat střed podložky

 

Dobrý den, vítám vás opět u dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. Dnes se společně podíváme, jak nastavit 3D tiskárnu tak, aby byl střed tiskové podložky opravdu uprostřed. Často na tiskárnách děláme nějaké úpravy a třeba při výměně extruderu se stává, že pak tiskárna tiskne o pár milimetrů nebo i centimetrů mimo. Pokud pak tisknete velký objekt, ačkoliv ho při slicování umístíte doprostřed, tiskárna jej vytiskne mimo a někdy to může vést až k selhání tisku.

Co budeme potřebovat?

Základem bude tiskárna s nainstalovaným firmware Marlin. Standardně dodávaný Omni firmware takovouto změnu nepodporuje. Takže pokud máte v tiskárně stále základní firmware, bude nejvyšší čas kouknout na jeden z našich článků a situaci napravit.  Inspiraci, přesněji návod najdete třeba zde: Nahrání firmware Marlin.

Jak to funguje?

Aby tento návod nebyl pouhou instrukcí jak se co dělá, snažím se vždy do článku vložit nějakou novou vědomost nebo alespoň vysvětlení jak daná funkce vlastně funguje. Tedy:

Výrobce tiskárny zvolil velikost podložky na 220 x 220mm. Vzdálenost trysky od koncového spínače směrem k okraji podložky je konstrukčně daná. Pokud ale cokoliv z těchto „konstant“ změníme, střed se posune. Že tiskárna používá souřadnicový systém je obecně známe, jaké je ale rozložení na podložce? Roh podložky nejbližší k domácí poloze (nazývejme ho levý přední) má souřadnice X=0, Y=0. Protější roh (pravý zadní) má souřadnici X=220, Y=220. My, protože centrujeme střed, budeme pracovat se souřadnicemi X=110 a Y=110. Funguje to vlastně stejně jako šachovnice, ta má však jednu stupnici s písmeny a jednu s čísly. Tiskárna má jen čísla.

https://3dfactory.cz/2018/11/15/jak-nastavit-stred-podlozky/

Pojďme na to…

Dobře, tiskárna s marlinem  je připravená a my se tak  můžeme pustit do díla. Prvním krokem bude odměření přesného středu podložky. Obvykle to dělám tak, že si zhruba na střed nalepím kousek maskovací pásky (ať si nekreslím přímo na podložku) a pomocí pravítka si spojením protějších rohů vyznačím na středu podložky křížek (zelená značka na obrázku výše). Jak budete moci vidět, tentokrát jsem nepoužil pásku a kreslil přímo na sklo, respektive na vrstvy laku. 🙂 To je vše, první část nebo-li přípravu, máme tedy hotovou.

Teď si musíme tiskárnu posunout na souřadnice X110, Y100 a odměříme, jaká je skutečná odchylka. Ti z vás, kteří používají tiskový server octoprint nebo mají tiskárnu připojenou k počítači, můžou využít terminál a zadáním několika málo příkazů trysku přemístit. Nejdříve tedy:

  • G28 // domácí, chcete-li výchozí pozice
  • G1 X110 Y110 Z1 F3000 // přesun na x110, y100, Z1 rychlostí 3000

Protože ale všichni nemáme standardně tiskárnu připojenou k počítači, tento posun zvládneme i pomocí tlačítek a menu v tiskárně. Protože je moje tiskárna v anglickém jazyce, vypíšu vám obsah menu tak jak jej zrovna vidím. Určitě si ale správnou položku menu snadno najdete v jakémkoliv jazyce, bude totiž na stejné pozici.

  • MENU
    • Prepare
      • Move axis
        • Move X
          • Move Axis
          • Move 10mm
          • Move 1mm
          • Move 0,1mm
        • Move Y
          • Move Axis
          • Move 10mm
          • Move 1mm
          • Move 0,1mm
        • Move Z
      • Auto home
      • Set home offsets
      • Disable steppers
      • Preheat PLA
      • Preheat ABS
    • Control
    • SD card

Krok číslo jedna – Auto home, krok číslo dvě Move axis, začněte třeba osou X, zvolte posun po 10mm a stisknutím tlačítka „nahoru“ se extruder posune o 10mm doprava. Tímto způsobem extruder dopravte až na souřadnici X110 a pokračujte stejně s osou Y. Nyní již můžeme pravítkem nebo metrem odměřit rozdíl mezi tryskou a skutečným středem podložky.

Jak budeme měřit?

V našem případě nám jde především o rozdíl mezi hodnotou 110, kterou jsme zadali a hodnotou, kterou jsme změřili. Tedy, budeme-li jako modelový příklad uvažovat můj E3D V6 extruder, Naměřil jsem v ose Y celých 151mm, tedy rozdíl od skutečného středu byl 41mm a osa X byla ve skutečnosti na hodnotě 118 čili rozdíl byl 8mm. Mám  tedy korekční hodnoty X=8 a Y=41. Na obrázku níže můžete vidět kde se tryska skutečně nacházela. Na vás bude, jestli si pro změnu dat vyberete reupload marlina,  octoprint, nebo gcode. Já vám popíšu všechny tři možnosti.

https://3dfactory.cz/2018/11/15/jak-nastavit-stred-podlozky/

Octoprint

Zde je postup zcela jednoduchý, v menu nastavení (ikona klíče v horní liště) zvolte z levého menu možnost „EEPROM Marlin Editor Plugin“, dále nabídku „Home offset“ a do příslušných kolonek vepište vaše změřené hodnoty. Na konci nezapomeňte kliknout na „upload“ a pak „save“.

https://3dfactory.cz/2018/11/15/jak-nastavit-stred-podlozky/

Marlin reupload

Každý tiskař by měl mít v počítači aktuální verzi Marlina se všemi hodnotami a nastaveními pro svou tiskárnu. Já takovou složku mám a všechny změny do ní pravidelně zapisuji. Otevřu si tedy Arduino IDE a v horní liště vyberu kartu Configuration.h. Stisknutím kláves ctrl+f otevřu vyhledávací okno a najdu si některou z těchto frází:

// Travel limits (mm) after homing, corresponding to endstop positions.
#define X_MIN_POS 8
#define Y_MIN_POS 41
#define Z_MIN_POS 0
#define X_MAX_POS X_BED_SIZE
#define Y_MAX_POS Y_BED_SIZE
#define Z_MAX_POS 240

Jak můžete vidět, zde jsou již mé hodnoty nastaveny. Na konec stačí připojit tiskárnu a klasickým způsobem firmware uploadovat. Pokud na to jdete poprvé na našem webu najdete článek jak na to.

Gcode

Tento způsob je stejně jednoduchý jako ty předešlé. Stačí si v jakémkoliv textovém editoru (já používám notepad++) vytvořit  soubor s pouhými několika řádky textu, ten pak uložit a změnit příponu na gcode, nahrát na SD kartu a v tiskárně spustit jako tisk. Případně můžete těchto pár řádků vložit do některého z gcode souborů které se chystáte vytisknout. Abych vám to trochu ulehčil, vytvořil jsem gcode soubor, který si můžete stáhnout ZDE, rozbalit zip archív a jen upravit vaše hodnoty.

G28 // home pozice
M206 X8 Y41 //nastavení offsetů
M500 // uložení změn do EEPROM paměti tiskárny
G28 // opět home pozice
G1 X110 Y110 Z1 F3000 // střed podložky pro ověření nastavení

Samozřejmě ještě existuje celá řada dalších možností, pro účely tohoto článku ale myslím stačí ty, které jsem rozepsal. Na závěr dvě fotky jak jsem se s tím centrováním popral já…

https://3dfactory.cz/2018/11/15/jak-nastavit-neb…t-stred-podlozky/
Při detailním pohledu je možno vidět trysku přesně nad křížkem.
https://3dfactory.cz/2018/11/15/jak-nastavit-neb…t-stred-podlozky/
Takto „sprostě“ jsem si fixem označil střed podložky.

Práce s tiskárnou je díky podpoře Marlin firmware velice jednoduchou záležitostí. Mým plánem je psát stále další a další články a zjednodušit vám tak práci. Pokud je něco, nějaká funkce nebo oprava, která vám nedá spát, nevíte jak na ni, neváhejte mi napsat. Rád vám pomůžu, poradím, případně napíšu článek “ na přání“, jako je třeba tento. Mnoho úspěšných tisků, na střed podložky, přeji z dílny malé továrny na velké věci…

2 názory na “Jak nastavit nebo centrovat střed podložky”

  1. Vladimír Nejedlý

    Dle mého je návod špatně, nejprve je třeba najít a nastavit bod 0,0 na roh podložky.
    G28
    G1 X0 Y0

    potom nastavit
    #define X_MIN_POS a #define Y_MIN_POS podle toho o kolik musím posunout abych dojel na roh.
    a možná by bylo nejednodušší napsat i to, že tyto čísla bývají záporná: To znamená, že na endstopu mám například -8.

    Pokud tam mám kladné číslo, je něco špatně!

    Docela mi to trvalo a tento článek mě namísto pochopení táhnul někam blbě.

    PS: chápu, že když roh nebudu mít na 0 ale třeba na x15 a y8 a nastavím to jako offset bude to možná fungovat, přesto to je ohnutí do špatného směru. Roh by vždy měl být 0,0 tak jako je to na obrázku. A pokud tam v takovém případě bude kladné číslo, znamená to, že mám začátek již nad podložkou a to je špatně sestavená tiskárna.

    1. Miroslav Kováčik

      Dobrý den, děkuji za věcný komentář. Vaše cesta k centrování je také vhodná, použitelná.
      Střed podložky jsem zvolil, protože některé tiskárny se nešikovnou přestavbou na nulu na Y ose nedostanou. Někdy chybí i několik milimetrů, na střed se dostane každá.
      A posunutí minimálních offsetů domácí pozice je dobrý nápad. Ten později do článku rád přidám. Děkuji

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru