Jak vytvořit vlastní model pro 3D tisk

 

 

Vítám vás u dalšího článku z blogu malé továrny na velké věci. V minulém článku jednotlivé kroky tisku, jsme se obecně podívali na proces, který vede od myšlenky na 3D tisk po finální výtisk. Dnes bych se chtěl dostat trochu hlouběji do jádra věci, a ukázat vám, jak je 3D tisk zajímavý a mocný nástroj. A začneme pěkně od začátku, tedy 3D modelem, který chceme tisknout.

Nejjednosušší cesta

Minulý článek začínal stažením hotového modelu. Tato varianta je skutečně rychlá a pro začínajícího tiskaře také nejsnadnější. Stačí si najít svůj oblíbený web s modely a zaregistrovat se. V mém případě je to Thingiverse.com, který je celý zdarma.

Thingiverse
zdroj: https://www.thingiverse.com/

Registrace vám zabere nanejvýš 5 minut a později vám nezaplní emailovou schránku spamem. Jakmile si projdete registrací, okamžitě získáte přístup ke statisícům (v současnosti 960 000) modelů, které jsou ke stažení zdarma. Takových webových galerií je celá řada, některé si však za stažení modelu účtují poplatek. Neříkám, že je to špatně, ale jde to i zadarmo… Když se na celou věc podíváme z druhé strany, pokud nakreslíte něco opravdu žádaného, můžete si trochu přilepšit několika dolary za jednotlivá stažení. Nebudu odbíhat od tématu, o tom dnešní článek není.

Sám jsem mnohokrát zažil situaci, kdy nebylo co tisknout, ale prostě chcete, aby tiskárna tiskla, protože jak se říká „i cesta je cíl“. Pro tyhle případy má thingiverse připravený filtr modelů, například podle oblíbenosti, podle „number of makes“, což znamená počet provedení nebo vytištění a spoustou dalších. Dostupné jsou taky kategorie jako hobby, auto moto, dům a zahrada, domácnost, dekorace, hračky, atd. Myslím si, že tam každý najde svou inspiraci a stále bude co tisknout, třeba další tiskárnu.

Ovšem jaký je postup, když potřebujeme tisknout zcela unikátní věc? Jako příklad si uveďme třeba nějakou součástku k zařízení vlastní výroby. Možná si říkáte, že taková ke stažení nebude.

Navrhnu si vlastní

Řešení existuje – stane se z vás designér a model si vytvoříte sami. Tahle cesta mě při prvních krocích taky trochu šokovala, ale věřte mi, není to nic složitého ani pro průměrného uživatele počítače. Dnešní doba nám nabízí spoustu možností jak si zdarma a legálně obstarat vhodný software. Ať už poloprofesionální, se spoustou možností a extra funkcí nebo jen obyčejný, pro jednoduché modely.

Začal bych u sebe. Já jsem jich za poslední roky vyzkoušel celou řadu a nakonec jsem zůstal u firmy Autodesk. Ten vytváří software pro designéry, architekty a vývojáře. Díky jejich firemní politice nezapomněli ani na začínající uživatele v soukromém sektoru. Proto vznikl Fusion360.

Fusion 360
zdroj: https://www.autodesk.com/products/fusion-360/students-teachers-educators

Tento menší bratr velkého AutoCADu je určen pro začínající, nenáročné uživatele, ale přesto si zachovává spoustu užitečných nástrojů. Licence je pro soukromé účely, učitele, kutily atd., zcela zdarma. Mohl bych napsat samostatný článek o tom, jak fusion360 používat, ale o tom se zmíním třeba jindy. Odkázal bych vás na jejich webové stránky, kde najdete velkou spoustu tutoriálů, návodů a videí jak se v tomto programu pracuje.

Pojďme se podívat na další možnost, tou by mohl být třeba povedený SketchUp ve verzi free, původně od společnosti google.

SketchUp
zdroj: https://www.sketchup.com/

Opět velmi jednoduchý nástroj, ve kterém se dá vytvořit kvalitní model. Mnoho designérů a 3D tiskařů SketchUp používá, ale já osobně jej mám ve svém PC jen jako takovou zálohu. Pro začátečníka může být dost matoucí to, že cesta k jednomu cíli je v obou programech rozdílná.

Jaké jsou klady a zápory jednoho či druhého programu, který si vybrat a co k tomu budu potřebovat? Určitě bych zmínil požadavky na hardwarové vybavení vašeho počítače. Osobně používám k jednoduchým úpravám obyčejný notebook toshiba satelite, tuším, že se jedná o starší model z roku 2013. Avšak není to úplně ono. Se složitějšími modely pracuji na stolním počítači s větší operační pamětí a středně výkonnou grafickou kartou. O pracovní poloze u psacího stolu v ergonomické židli oproti polosedu na gauči s notebookem na kolenou se rozepisovat nebudu.

Je to právě Fusion 360, který potřebuje trochu výkonnější hardware nežli Sketchup, ale zaleží také na složitosti modelu, se kterým právě pracuji. Dalším měřítkem by mohla být jakási nástrojová vybavenost. Tu má Fusion 360 oproti SketchUpu opravdu větší. Takže který vybrat? Osobně bych vám doporučil začít rovnou u složitějšího programu, tedy Fusion 360, protože si od samých začátků začnete pilovat své dovednosti designéra. Dalšími výhodami, které vyvažují vyšší požadavky na hardware, je třeba parametrické kreslení (později se k tomu ještě dostaneme), online úschovna modelů (přístup odkudkoliv – sdílení se členy týmu), rozšířenost ve světě, diskusní fóra a mnoho dalšího.

Online nástroje

Velmi příjemnou střední cestou je online software. Ano, i takové existují. Mezi velké výhody patří nenáročnost na výkon vašeho počítače. Vše podstatné se odehrává na straně serveru. Jako mínus bych uvedl slabší nástrojovou vybavenost. Tím mám na mysli menší množství nástrojů a tedy omezení pouze na jednodušší modely. Významnými zástupci v této kategorii jsou třeba Tinkercad, Clara, Onshape a mnoho dalších. Jejich rozmanitost je tak velká, že by se jejich popis do celého článku ani nevešel. Já bych se však chtěl zabývat programem, který je můj nejoblíbenější, zdarma a podle mého názoru nejschopnější.

Můj favorit

Abych vám uvedl nějaký příklad, zmíním Fusion360 a jeho funkci „pattern“. Mým pomyslným cílem bude například jednoduché ozubené kolečko. Nakreslím si tedy válec a na jeho kruhovém obvodu nakreslím jeden zub. Poté použiji funkci pattern, ve které si vyberu onen jeden zub a zvolím si, kolikrát jej chci na obvod zkopírovat. V rozšířeném pohledu bych si při parametrickém kreslení nejprve zvolil parametr „průměr kolečka = 70mm“ a „počet zubů = 33“, které bych kdykoliv později mohl upravit. Takhle snadné to opravdu je.

Fusion360, funkce pattern

Výborně se to hodí v případě, kdy ladíte nějaký vlastní model a prozatím si nejste jisti převodovým poměrem. Součást nakreslíte parametricky, vytisknete, vyzkoušíte a případně kdykoliv během pěti minut vytvoříte nový, upravený model, přesně splňující vaše požadavky.

 

Je tedy jen na vás, pro který software na 3D kreslení se rozhodnete, já budu ve svých článcích pracovat s Fusion360, ale nemusíte se bát, to co zvládne Fusion, zvládne i kterýkoliv jiný program. Bude záležet jen na vaší šikovnosti.

Budu se těšit na další článek, nastavení kvality 3D tisku, kde si řekneme více o „slicování“. Budeme již mít připravený vlastní nebo stažený 3D model a podíváme se, jak z něj vytvořit soubor se strojovým kódem pro tiskárnu, nebo taky jak našemu modelu nastavit optimální kvalitu, pevnost a další parametry, které ovlivní výsledek.

 

 

1 názor na “Jak vytvořit vlastní model pro 3D tisk”

  1. Pingback: Nastavení kvality 3D tisku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru