Je pořádné chlazení skutečně užitečné?

 

Dobrý den, zdravím vás u dalšího článku z malé továrny na velké věci, tentokrát s tajemným názvem, chlazení. Řeč bude o vylepšeních, které ve výsledku můžou přinést spíše komplikace a starosti nežli zlepšení kvality tisku. Článek jsem zařadil do kategorie „řešení potíží“ a popíšu vám v něm, jakou kuriózní komplikaci může přinést zdánlivě obyčejné a mnoha uživateli ověřené vylepšení.

Projevy závady

Při tisku se teplota trysky nedokáže udržet na nastavené hodnotě a klesne pod limit, kdy ji firmware tiskárny vyhodnotí jako neočekávanou chybu. Tisk je zrušen s oznámením o chybě „thermal runaway“. Teplota začala klesat v době, kdy se na zhruba třetí vrstvě zapnul větrák chladící výtisk. Jen pro úplnost doplním, že větrák nedávno dostal nový difuzor pro rovnoměrné rozdělení proudu vzduchu kolem trysky. Možná už si říkáte, že je příčina jasná a viník byl odhalen. Nebude to tak snadné. Když se po nahřátí trysky větrák zapnul manuálně přes menu tiskárny, teplota trysky zůstala nezměněna. Teď už je to trochu komplikovanější.

Postup

Když jsme vyloučili větrák samotný, hledala se nějaká chyba v mnoha řádcích firmware tiskárny. Nemůže být chyba v PID regulaci teploty? Není chyba v gcodu? Není poškozena izolace některého z vodičů? Funguje dobře keramické topné těleso?

Řešení

V konečném důsledku byl opravdu viníkem ofuk nebo difuzor chcete-li, který trysku ochlazoval až příliš a topné těleso se svými 40W (v ideálním případě) nemělo dostatek síly pro dorovnávání teploty. Otázkou zůstává, proč se závada neprojevila při manuálním zapnutí větráku? Vysvětlení je opět jednoduché. Respektive teď je jednoduché, před vyřešením to byla záhada prvního stupně.

Problém byl v tom, že při skutečném tisku se proud vzduchu odrážel od výtisku a ochlazoval trysku daleko více, než při manuálním zapnutí kdy pod vyústěním ofuku nic nebylo a vzduch tedy foukal jen dolů.

A co ponaučení?

Bezpochyby všichni, kteří jsme se podíleli na řešení tohoto „zapeklitě“ složitého a nevídaného problému podíleli, si odneseme cennou zkušenost, že i zdánlivě jednoduchá věc, dokáže tiskaře potrápit na několik odpolední. Dále stojí za zmínku, že designér onoho ofuku v popisu uvedl, že je natolik účinný, že je potřeba výkon větráku snížit alespoň na 75%.

Mou radou na závěr bude, že né vždy je to nejsilnější také nejlepší.

 

2 názory na “Je pořádné chlazení skutečně užitečné?”

  1. Pingback: Tepelná izolace trysky - 3dfactory.cz

  2. Pingback: Snížení hlučnosti - větráky - 3dfactory.cz

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru