Jednotlivé kroky tisku

 

V dnešním článku se podíváme na všechny kroky nutné k tisku. Od stažení modelu po samotný výtisk. Rozhodl jsem se spotřebovat vzorek bílého PLA plastu který jsem dostal k objednávce zboží na materialpro3d.cz. Kroků není mnoho:

  1. stažení modelu ve formátu *.stl
  2. „slicování“ (navrstvení) v programu CURA
  3. odeslání do tiskárny
  4. hotovo…

Začněme tedy krokem 1. V galerii modelů na webu Thingiverse  jsem si vybral malou postavičku robota která určitě udělá radost každému malému klukovi.

Vpravo nahoře je tlačítko „DOWNLOAD ALL FILES“. Podle druhu prohlížeče, který používáte, se Vám *.zip soubor s modelem uloží na disk a po rozbalení již máte větší část za sebou.

Druhým krokem je „nařezání“ modelu na jednotlivé vrstvy v programu CURA. Tento program mám v oblibě, protože mi i přes uživatelskou přívětivost přijde velmi komplexní. Nabízí se samozřejmě spousta jiných programů, které tohle dokážou taky. Například Slic3r, Simplify3D a další.

Po nastavení parametrů, které vycházejí vesměs ze zkušeností a obecných „přednastavení“ (budeme jim věnovat jeden z příštích článků) získáme soubor se strojovým kódem určený přímo pro tiskárnu. Takovýto soubor má příponu *.gcode a obsahuje spousty číselných sestav s pokyny pro tiskárnu. Standardně bychom model uložili na SD kartu a vložili do tiskárny, ale protože existuje řada jiných, snazších možností, využijeme tiskový server „octoprint“, o kterém se jistě také zmíníme v některém z dalších článků.

A tímto posledním krokem jsme se dostali do cíle. Jakmile tiskárna dokončí svou práci, vezmeme si našeho malého robota a někoho jím obdarujeme…

1 názor na “Jednotlivé kroky tisku”

  1. Pingback: Jak vytvořit vlastní model pro 3D tisk

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru