Konektor vyhřívané podložky

Dobrý den, vítám vás u dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. Nedávno jsme začali s řešením potíží a nedostatků 3D tiskárny Anet A8 a to článkem chybná teplota podložky. Dnes se podíváme opět na problém s podložkou, tentokrát na její konektor.

Určitě už jste v různých diskuzích zahlédli obrázek opáleného konektoru vyhřívané podložky. Je to jedna z častých závad této tiskárny.

Při spínání 140w podložky protéká konektorem značný proud, který jiskřením způsobuje opalování kontaktů až do jejich celkového přerušení. Tiskárna pak přeruší tisk a na displeji zobrazí chybové hlášení „thermal runaway“ nebo česky „tepelný skok“. Za toto upozornění může funkce zvaná „thermal protection“, která hlídá stabilitu teploty. Pokud je teplota rozdílná o více než 5°C po dobu delší než 30s, tisk se z bezpečnostních důvodů zastaví.

Hledání příčiny

Pokud takové varování na displeji své tiskárny uvidíte, jako první krok při hledání příčiny byste měli připojit na několik příštích tisků svou tiskárnu k PC. Musíte totiž zjisti, který tepelný okruh způsobil tuto chybu. A právě počítač vám v tomto pomůže zobrazením teplotního grafu.

výsledek testu + graf
teplotní graf

Jak již název napověděl, budeme se věnovat variantě, kdy teplotní skoky způsobuje podložka. Dalším krokem tedy bude kontrola kabeláže a konektorů. Na straně řídící desky je napájení podložky přišroubováno ve svorkovnici, na straně podložky je bílý konektor s šesti piny a čtyřmi vodiči.

Řešení

Nejsnadnějším řešením je odstřižení konektoru a připájení kabelů přímo k ploškám podložky. Protože hliníková podložka velice dobře odvádí teplo, není to úplně snadný úkol a obyčejná trafopájka se s tímto „nevyrovná“. Vhodnější je velká odporová páječka případně s dopomocí horkovzdušné pistole, kterou zahříváme okolí. Další možností je zakoupení nového konektoru ale toto řešení je opět jen na nějakou dobu.

Další „nešvár“ této jinak výborné tiskárny máme vyřešený a opět se můžeme vrátit k tisku fantastických věcí. Pokud vám článek pomohl, budu rád, za jeho sdílení či doporučení přátelům, tiskařům. V některém s příštích článku opět vyřešíme další problém. Pokud máte námět nebo jste sami vyřešili nějaký problém, napište nám na info@3dfactory.cz a pomůžeme dalším tiskařům společně.

15 názorů na “Konektor vyhřívané podložky”

 1. Michal Pokorný

  Ahoj, v práci to na tiskárně díky tobě mám už přepájené. Doma se k tomu musím ještě dokopat ?

  1. Miroslav Kováčik

   Zdravím Michale. Snažím se svým zákazníkům ušetřit starosti s drobnými nedostatky a tak je řeším už před prodejem. Určitě si k tomu najdi dostatek času a hlavně silnou pájku, je to docela „nervydrásající“ činnost… 🙂

 2. Pöschl Martin

  Taky mám napájíno a s tenčím drátem jsem dal i trafopájkou, ale chtělo to trpělivost…

 3. Luboš Konvalinka

  Zkusil jsem další řešení – nový konektor jsem doplnil piny a přívod do top. tělesa je teď přes 4 piny. Uvidíme jak to bude fungovat.

  1. Miroslav Kováčik

   To je zajímavé řešení, zdvojnásobit kontaktní plochu. Určitě to je taky cesta dobrým směrem.

   1. Luboš Konvalinka

    Po asi 20 hodinách tisku nejsou na konektoru žádné stopy po opalování nebo přehřívání – zdá se že je to opravdu cesta dobrým směrem…

 4. Václav Vaněk

  Zdravím, v minulém článku jste sliboval vysvětlení chyb při nahrávání Marlina mám s tím problém a vysvětlení jsem nenašel, dokonce mám jiný problém než jste zmiňoval, IDE mi vypisuje že mám jinou desku než Anet ( píše Mega) a když zadám v Tool-bord Mega tak mi to zase vypíše již vámi zmiňovanou hlášku: stk500v2_getsync(): timeout communicating with programmer Díky za Odppověď

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, slíbený článek mám v současné chvíli rozepsaný. Arduino IDE desku nerozezná protože vám chybí bootloader. Ten se do avr čipu musí nahrát před změnou firmware.
   Pokusím se, článek do pátku zveřejnit. Mezitím si můžete opatřit vývojovou desku Arduino Uno kterou k vypálení zavaděče (bootloaderu) budete potřebovat.

 5. Václav Vaněk

  Ještě jsem zkusil změnit v configuration.h rychlost linky na 57600 a typ moterboard na BOARD_ANET_10, Firmawe se Zkompiloval a nahrál ale deska je teď mrtvá to bude asi tím že jsem upravil jen tyto 2 položky a žádnou jinou…?

  1. Miroslav Kováčik

   Pokud se nepletu, tak defaultní komunikační rychlost je 115200. Jestli je teď deska mrtvá, pomůže jí jen „formát“ právě stylem vypálení zavaděče a pak znova vložit firmware…

  1. Miroslav Kováčik

   Nemyslím si, kondenzátory jsou pouze jako filtrační. Já je tedy používám ale mám za to, že bez nich musí tento návod fungovat taky.

 6. Ahoj, včera jsem dostavěl Anetu a už od výrobce má 2x červený a 2x černý drát takže nové tiskárny by s tím doufám problém mít neměli.

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, vy byste mi mohl pomoci s gramatickou správností textu a já bych řešil pouze obsahovou správnost. To byste mi hodně pomohl.
   Každopádně vám děkuji, text jsem opravil a pevně doufám, že chybný výraz není to jediné, co jste si z článku odnesl.

   „ve 2. osobě č. množného zp. podmiňovacího (kondicionálu) píšeme vždy „byste““.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru