Lineární ložisko s PTFE

Dobrý den, vítám vás u dalšího z článků malé továrny na velké věci. Kdo sledujete naši facebookovou stránku, jste jistě zaznamenali video, kde jsem navrhoval jednoduché lineární ložisko s vloženou PTFE trubičkou. Tento projekt je výsledkem zkoušení a bádání, které z vytištěných lineárních ložisek funguje nejlépe.

Zmíněné video.

Nápad

Zkoušel jsem mnohé tištěné ložiska ale žádné nebylo úplně vhodné. Několik měsíců jsem tiskl na ložiscích z webu thingiverse.com kde jich je nespočet. Bohužel se musí kluzná plocha mazat a to mi příliš nevyhovovalo. Vlastně to byl jeden z důvodů proč jsem zkoušel stále další. Jak se to tak občas stane, mazivo uschne a ačkoliv jsem zkoušel mnoho druhů maziv a ve výsledku používal silikonový sprej s přidaným teflonem, vrstva zůstala kluzká jen několik dnů či týdnů. Některá ložiska mají drážky ve kterých mazivo zůstalo déle ale stále to nebylo ono. Hledal jsem proto řešení, které nebude vyžadovat neustálé přimazávání. Při samotném mazání jsem si také často namazal sklo na které jsem tiskl. Šlo o pouhých pár kapek nebo jen mastný aerosol ze spreje, výtisku z ABS to ale stačilo k tomu, aby se na podložce neudržel.

Vývoj

Abych pravdu řekl, nezkoušel jsem do ložiska vkládat jiné materiály než právě teflon. Tohle byl první nápad a hned vyšel. Je to totiž materiál se skoro nulovou přilnavostí a první testy ukázaly překvapivé výsledky. Největší problém byl s návrhem správných rozměrů. Teflonová hadička musí vodící tyč pevně obepínat avšak né příliš aby se nedeformovala, sama tedy musí být v pevném objetí okolního plastu aby neztrácela tvar. Dalším požadavkem bylo, aby se plast ložiska nedotýkal tyče. Když byly na tiskárnu namontovány tyto nové ložiska, objevil se ještě jeden problém. Trubička po nějakém čase tisku vyjížděla z ložisek. Sice nikdy úplně nevypadla, přesto jsem se rozhodl toto vyřešit umístěním trubiček dovnitř dvou polovin ložiska a uzavřít je tak. Tyto poloviny pak drží pohromadě díky přišroubování na patřičné místo čtyřmi šrouby.

Výsledek

Výsledkem je tedy lineární ložisko vyrobené 3D tiskárnou pro 3D tiskárnu. Nyní ložiska používám jak pro vyhřívanou podložku tak pro vozík s extruderem. Ačkoliv jsem pro tisk použil materiál PLA, nepozoruji žádné deformace nebo potíže. Při tisku uvnitř enclosure se teplota okolí vyšplhá ke 45°C. Uvnitř ložisek je možná o malinko větší ale jak jsem již napsal, ložiska se po x hodinách tisku nijak nedeformují.

https://3dfactory.cz/2018/10/12/linearni-lozisko-s-ptfe/
Ložisko, bez uzavření trubiček uvnitř.

Pokud si budete chtít taky ložisko vytisknout a sami vyzkoušet, uložil jsem všechny potřebné soubory na web thingiverse.com kde si je můžete bezplatně stáhnout a sami vytisknout. Připojil jsem i soubor s 3D objektem z programu Fusion360, ložisko si tak můžete sami upravit na velikost, která bude nejlépe sedět vašim vodícím tyčím a teflonové trubičce.

Stahovat můžete ZDE

 

9 názorů na “Lineární ložisko s PTFE”

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, ložisko je navrženo na hadičku o vnějším průměru 4mm. Tedy trubičku která se běžně používá k vedení struny do extruderu. Vnitřní průměr má 2mm.
   Koupit ji můžete v našem obchodě. Na jedno ložisko 4x30mm čili na celou tiskárnu 7x120mm, tedy zaokrouhleně 80cm.

 1. Vladimír Nejedlý

  Dobrý den

  Je to výborný nápad. Takže mi to nedalo. Ale jak je tak nějak mým zvykem, vše si upravím k obrazu svému. Takže jsem to trochu přepracoval. Původní verze měla příliš velké tření. Když jsem nepatrně změnil velikost. PTFE trubičky cestovaly ven z pouzdra. Rozhodl jsem se tedy snížit počet trubiček na tři a zároveň pouzdra uzavřít. Používám desku z Rebela a tak mám jinou rozteč šroubků. Přidal jsem samozřejmě i verzi kde jsou použity čtyry trubičky (netestováno).

  https://1drv.ms/f/s!AugrKxIO-4AZiM10hZT8VbFxqTjbrA

  1. Miroslav Kováčik

   Děkujeme, 3 trubičková verze mne napadla ale nakonec jsem zvolil 4 pro lepší…….lepší stabilitu? Každopádně je to další fajn řešení. A to tření, to záleží na nastavení tiskárny a filamentu. Někdy to může být volnější, jindy užší. Jen je třeba po čase ložisko zkontrolovat, časem se trošičku „vychodí“ nebo jak se říká „sedne si“.

 2. Já dělal ložiska celokovové. Duralové pouzdra a mosazné ložiska. (trubičky) Vodící tyče mají prakticky všechny a v celých dílkách průměr 7,95-7,96mm Proto nejde použít klasicky (nominální) průměr 8mm. Vznikla by velká vůle. A té jsem se chtěl zbavit. Naprostá přesnost a ložiska bez vůle, ale mají taky jednu nevýhodu. Ronoběžnost tyčí. Ta musí být taky perfektní, jinak to v krajních polohách bude zadrhávat. Docela se mi to povedlo na stávajících plastových domečkách pro tyče (nevím jak to jinak nazvat), srovnat setinovými planžetovými podložkami. Ale i tak to potřebuje zajíždět. Po nějaké době se mi konečně povedlo tisknout s rozumnou kvalitou a přesností.
  Já mám ale možnost frézovat a soustružit podobné věci. Většina ne.
  Proto se mi moc líbí toto vaše řešení na teflonových trubičkách. Jednoduché a dostupné každému. I mě to dalo několik nápadů. Děkuji.

  1. Miroslav Kováčik

   Rozumím vašemu řešení. Právě jak píšete, všichni nemáme přístup k tak přesným strojům. nicméně, pokud mi pošlete několik fotografií na email info@3dfactory.cz zařadím je do nové kategorie zajímavých řešení, která se teprve rýsuje. Děkuji Vám.

 3. Napadá mě upevnění trubičky bez nutnosti dělat domeček ze dvou kusů. Vedle každé trubičky udělat díru pro šroubek (třeba M1,6 -M2, nebo i pro malinkatý vrut) tak, aby podložka pod ním, lehce zasahovala přez okraj trubičky a tím ji držela na místě. Tak mám dělané zajištění já, na kovových ložiskách. Škoda že sem nejde vložit fotku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru