Mazání pohyblivých částí 3D tiskárny

 

Dobrý den, vítám vás u dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. Jak již název napovídá, tentokrát se podíváme na často opomíjené téma, mazání. Protože jak praví staré přísloví „kdo maže, ten jede“. Nejinak je tomu i u nových technologií jako je 3D tisk. Článek jsem zařadil do skupiny „řešení potíží“ je to tedy druhý díl této série.

Každá tiskárna má pohyblivé díly, které potřebují zajistit kluzký povrch pro správný chod. Minerální mazivo nebo mazání obsažené v kuličkových lineárních ložiscích již od výrobce, není garancí správného fungování na neomezenou dobu. Olej se spotřebuje, vyschne, a tiskárna při práci začne vydávat stále hlasitější zvuky. Zvýší se taky odpor tření a vzrostou nároky na výkon krokových motorů. Podobné je to v případě, že jste si vytiskli vlastní lineární ložiska z modelů dostupných na webu thingiverse.com.

Obecně o mazivech

Pod pojmem maziva si představíme především výrobky určené k mazání kluzných a valivých prvků. Správným mazáním dosáhneme výrazných úspor jak energetických, protože správně namazané styčné plochy umožňují snadnější pohyb a tím spotřebují méně energie, tak úspor stran údržby, kdy se díly ve vzájemném kontaktu třením opotřebovávají a zvyšují se tak náklady na údržbu.

Druhy maziva

Na trhu je dnes k dostání nepřeberné množství maziv s různými, třeba nanotechnologickými aditivy. Bude-li ale generalizovat základními skupinami jsou oleje a tuky. Každá z těchto hlavních skupin má své pro a proti. Olej s nižší viskozitou zateče i do hůře dostupných míst. Bohužel, jak do nich zateče, tak z nich i vyteče. Mazací tuk se pohybem třecí soustavy nedostane úplně všude a jeho výjimečné vlastnosti tak zůstanou nevyužity.

Zkušenosti

https://3dfactory.cz/2018/06/04/mazani/Po mnoha zkušenostech jsme pro mazání zvolili kombinaci oleje a mazacího tuku. Obě použité maziva mají silikonový základ a jsou aditivovány teflonem (PTFE – poly tetra fluor etylen). Výrobců této kombinace olejů je celá řada, WD-40, COYOTE, FOERCH, atd. My jsme pro naše tiskárny zvolili českého výrobce panoil.cz. Silikon i teflon výborně odolávají vysokým teplotám a proto se tato kombinace perfektně hodí pro mazání 3d tiskáren.

Jak mazat

Podle toho, jaké má vaše tiskárna lineární ložiska zvolíte správný postup. Kuličkové ložiska je obecně lepší sundat z vodících tyčí, prostříknout tekutým olejem, poté vymazat mazacím tukem a nasadit zpět na vodící tyče. Ložisko po takovéto údržbě bude funkční i několik měsíců, podle frekvence a délky tisků.

Pokud máte kluzné ložiska z plastu, můžete vynechat čištění sprejem a doplnit do mezer pouze vypotřebovaný mazací tuk. K tomuto účelu se výborně hodí menší injekční stříkačka, která aplikuje tuk do těch správných míst i bez demontáže.

Závitovým tyčím a maticím osy Z stačí nanést malé množství tuku přímo do drážek závitu a pohybem tam a zpět tento tuk zanést do matice.

Na konci mazacího procesu, si stačí napsat jednoduchý gcode s pohybem všemi směry a nechat tiskárnu pár minut rozhýbat. Tuk se rozloží po celé délce vodících tyčí a budeme tak mít jistotu, že tiskárna bude bezchybně fungovat hned při následujícím tisku. Napsat si takový gcode není vůbec složité. Stačí pár řádků příkazů zkopírovat pod sebe v textovém editoru a výsledný soubor uložit s příponou .gcode.

4 názory na “Mazání pohyblivých částí 3D tiskárny”

 1. Dobrý den. Mám tiskárnu Anet A8 s kovovými lineárními kuličkovými ložisky, zalisovanými v kovových blocích. Jejich účinné mazání je možné až po jejich stažení s tyčí všech pojezdů, čili po částečném rozebrání a tím většinou i rozhašení seřízení tiskárny. Nezkoušel někdo vyvrtat k ložiskům mazací otvory pro pohodlné přimazávání bez rozborky? Nejsou zkušenosti s mazáním přes boční ucpávky ložisek? Nemám ložisko navíc, abych dělal pokusy, proto uvítám pozitivní i negativní zkušenosti průkopníků. Předem děkuji.

  1. Miroslav Kováčik

   To rozhodně není špatný nápad, navrtat hliníkový domeček. Jenže pod ním je ocelový obal ložiska, ten byste musel navrtat taky aby se mazivo dostalo až ke kuličkám. Zároveň byste nesměl poškodit vnitřní plastové vodítka kuliček aby nevyjížděly ze své dráhy.

 2. ahojky,já používám kluzný průmyslový olej na soustruh/frézku….. třeba https://www.primadilna.cz/Pro-kluzna-vedeni-a-prevody-c36_494_3.htm
  a funguje skvěle,mám u tiskárny štěteček a občas potřu tyče a přestože si pod dávám papír tak olej nekape!!!!fukční/jednoduchý/rychlý/drží/nestéká.
  V průmyslu to funguje přes 50 let,tak jsem to prostě jednoho dne zkusil i u tiskárny a ejhle zase funkční.
  Ano moje snažení o přímé zabudování maznice do domečku ložisek průša zatím nebere vážne a to je mají modeláři v každém autíčku!
  sakra chlapi takhle se to nedá,to se nikam neposunem,bez pořádnýho oleje to prostě nesune/zkracuje se rapidně životnost

  1. Miroslav Kováčik

   To je velice dobrý nápad, vymyslet nějaký zásobník oleje, který by tiskárnu neustále přimazával. Na druhou stranu je čas od času dobré ji případně vytáhnout z boxu, pročistit, zkontrolovat, seřídit, namazat… Já to se svými tiskárnami dělám periodicky cca každý měsíc podle toho, která kolik tiskla…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru