Zdravím vás milí čtenáři mých článků. Jak jistě víte, před nějakou dobou jsem stránku 3dfactory včetně e-shopu na určitou dobu uzavřel. Rád bych vám nyní popsal, co mě vedlo k tomuto kroku. Proč jsem se rozhodl pro přerušení provozu webu a zaměřil se na nové projekty?
Uzavření mnoho z vás zaskočilo a způsobilo to i značné rozruchy. Musím říct, že i já měl těžké rozhodování. Stovkám lidí jak v česku, tak i na Slovensku pomohly právě některé z nich. Některé z čtenářů jsem dokonce i osobně navštívil abychom jejich tiskárnu společnými silami dali do pořádku. Nicméně, v následné složité době jsem věnoval pozornost také novým technologiím a projektům.
Přerušil jsem provoz stránky a soustředil se na vývoj nových „zařízení“. Chci vám ale říci, že 3D tisk mi stále zůstává blízkým srdci a věnuji se mu i nadále jako svému koníčku. Chtěl bych poděkovat všem, kteří navštěvovali mou stránku a používali mé návody a rady. Chci poděkovat za přízeň a kladné komentáře a zprávy, které jsem od vás obdržel. Doufám, ve vaši podporu a sledovanost a těším se na další projekty.
Co mi 3D tisk přinesl?
Určitě musím zmínit, že mi 3D tisk otevřel nový svět kreativity, což mi umožňuje vytvářet předměty, které bych jinými způsoby vyrobit nedokázal. Tato technologie taky výrazně napomáhá dokončovat obsáhlé a složité projekty. Fascinuje mě sledovat vývoj 3D tisku. Věřím, že tato technologie má stále své místo jako užitečná pomůcka nejen v hobby prostředí, ale také v průmyslu a vědeckém výzkumu.
Nicméně, během posledních několika let se mé zájmy, projekty a potřeby postupně posouvaly na další úroveň. Také se rozšířily o mnoho dalších oblastí, které jsem postupně prozkoumal. Tímto se vyřešily potřeby mého zaměstnavatele, potažmo zákazníků firmy, ve které působím. A takto začaly moje experimenty. O těchto experimentech ať už vydařených zařízeních nebo jen „rozdělaných“ projektech / myšlenkách vám tady budu psát v následujících článcích. Teď zrovna vůbec netuším, jak články nebo oblasti rozdělit. Věřím, že postupem času na něco přijdu a nějak web zformuluji, aby si každý kutil a vynálezce přišel na své.
Mým prvním krokem po 3d tisku byly hrátky s CNC frézou. Nedá se asi říct úplně s frézou, spíš šlo o „tisk“ na velkoformátový papír (v podstatě plotter).

CNC vs. 3Dtisk
Je to až k nevíře, jak jsou si takové dvě oblasti podobné. Téměř totožné. Ve 3d tisku používáme aditivní metodu, kdy materiál přidáváme, vrstvíme, zatímco CNC fréza materiál z nějakého bloku ubírá do výsledné podoby. Legrační je, že kromě použitých nástrojů používáme jako model taktéž stl soubory, ty převádíme do gcode a ten ovládá zařízení ve třech osách X,Y a Z úplně stejně jako 3d tiskárna. Svůj „plotter“ jsem naučil i můj podpis, aby vypadal věrohodně. Různé instituce rozesílají dokumenty s pouze tištěným podpisem, nevěrohodné, neosobní, nijaké. Přitom pomocí jednoduchého zařízení tomu dopisu přidám daleko větší hloubku a osobní přístup, zároveň ukážu zákazníkovi, že mi na něm záleží a odeslání písemnosti mi zabralo více než 30s i s cestou na poštu. Ale o tom potom.
Dalším nástrojem bylo půjčené řezací pero, abych si mohl například vytvořit nějakou tu nálepku. Později jsem začal tvořit složitější stroje a zařízení, které si vyžádaly větší technické znalosti a schopnosti. Můj zájem o robotiku, autonomní vozítka a AI obecně se rovněž prohloubil a nyní se věnuji tvorbě různých strojků a stroječků s různými funkcemi a možnostmi. Celou tuto oblast bych nejspíše popsal jako – průmyslová automatizace.
Doufám, že si mé články i nyní najdou své čtenáře jako tomu bylo u 3d tisku a že se třeba naskytne příležitost na některých projektech spolupracovat. Případně mi pomůžete vyvarovat se slepým uličkám z vlastních zkušeností. Celkově řečeno, stále se věnuji 3D tisku jakožto hobby, ale svůj čas a energii jsem začal více věnovat i jiným oblastem, které mě více zajímají a baví. Mám radost z toho, že se mohu dále rozvíjet a objevovat nové technologie, které mohou mít významný dopad na společnost a svět okolo nás.
Na jaké projekty se můžete těšit?
V budoucnu zde najdete články nejen o technologiích a fantastických výtvorech ale také například jak jsem si na autě pomocí diagnostiky přidával funkce, jak jsem na zahradě vysel trávu (to mě teď teprve čeká), jak jsem 2x stavěl RC rancher 4×4 od 3dsets.com, nebo jak jsem propadl čištění aut jako „hobby detailer“. To bude paráda, v jednom článku zkompilujeme linuxovou distribuci s přidanou aplikací vytvořenou v Pythonu a v dalším článku si probereme x druhů čistících prostředků a významný vliv pH na jejich účinnost. To bude jízda. Ale tak už to v životě chodí. Soustředíme se na více než jedinou úzkou kategorii, zpracujeme úplně všechny výzvy, které nám přijdou pod ruce.

V tuto chvíli vám děkuji za přečtení tohoto prvního článku nové tváře 3dfactory. Budu moc rád, pokud se mi na stránky podaří přidat tlačítko k přihlášení odběru a vy si tam skutečně kliknete, aby vám žádný z článků neunikl. Těším se také na vaši sledovanost a případně komentáře a zprávy, jako tomu bylo dříve. 3dfactory je stále malá továrna na Velké věci…