Oblasti uplatnění

 

Počátky 3D tisku, „Rapid Prototyping“, byly založeny na principech průmyslového prototypování jako prostředku k urychlení prvních fází vývoje produktu rychlým a přímočarým způsobem výroby. Tyto principy také umožňují více iterací produktu, rychlé, efektivní a optimalizované řešení. To šetří čas a peníze na počátku celého procesu vývoje produktu.

Prototypování je dodnes pravděpodobně největší aplikace 3D tisku, i když je to často přehlíženo. Od prvních prototypování k dnešnímu 3D tisku v průmyslovém řetězci, prošly procesy i materiály opravdu značným vývojem.

Pokud jde o průmyslové vertikální trhy, které ve velké míře těží z průmyslové 3D tiskové technologie ve všech těchto širokospektrálních aplikacích, je toto základní rozdělení:

 

Medicína

 

Lékařský sektor je považován za odvětví, kde, zaprvé, došlo k zavedení 3D tisku vůbec nejdříve, a zadruhé, také odvětví s obrovským potenciálem růstu, a to díky personalizačním schopnostem technologií a schopnosti zlepšit životy lidí, protože procesy se zlepšují a materiály jsou vyvinuty tak, aby splňovaly i nejvyšší standardy lékařské kvality.

3D technologie tisku se používají pro řadu různých aplikací. Vedle vytváření prototypů na podporu vývoje nových produktů pro zdravotnický a stomatologický průmysl jsou technologie také využívány pro vytváření vzorků pro odlévání zubů, pro výrobu nástrojů a další. Technologie je také využívána přímo k výrobě jak skladových předmětů, jako jsou implantáty kyčelního a kolenního kloubu, tak i výrobky na míru pro pacienty, jako jsou naslouchadla, ortopedické vložky do bot, personalizovaná protetika a jednorázové implantáty pro pacienty trpící nemocemi jako je osteoartróza, osteoporóza a rakovina, spolu s oběťmi nehod a úrazů. 3D tiskové chirurgické modely pro specifické operace jsou také nově vznikající aplikací, která pomáhá chirurgům v jejich práci a pacientům při jejich zotavení. Technologie je také vyvíjena pro 3D tisk kůže, kostí, tkání, léků a dokonce i lidských orgánů. Tyto technologie však zůstávají většinou desetiletí daleko od komercionalizace.

 

Letecký a kosmický průmysl

Stejně jako lékařský sektor, letecký průmysl se také zúčastnil první vlny zavádění technologií 3D tisku v nejranějších formách vývoje produktů a prototypů. Tyto společnosti, které typicky pracují v partnerství s akademickými a výzkumnými ústavy, jsou v ostrém kontextu nebo prosazují hranice technologií pro výrobní aplikace.

Kvůli kritické povaze vývoje letadel je výzkum a vývoj náročný a namáhavý, standardy jsou přísné a průmyslové 3D tiskové systémy musí splňovat jejich složité nároky. Vývoj procesů a materiálů zaznamenal řadu klíčových aplikací vyvinutých pro letecký a kosmický průmysl.

Mezi vysoce kvalifikované uživatele patří GE / Morris Technologies, Airbus / EADS, Rolls-Royce, BAE Systems a Boeing. Všechny tyto společnosti zaujímají realistický přístup, pokud jde o to, co dělají s 3D tiskem nyní. Avšak větší část z nich pracuje i na výzkumu a vývoji. Koncepty některých společností budí rozruch u mnoha odborníků na 3D tiskové technologie.

Automobilový průmysl

Dalším obecným hnízdištěm technologií Rapid Prototying – nejstarší inkarnace 3D tisku – byl automobilový průmysl. Mnoho automobilových společností – zejména na špici motoristického sportu a F1 – se podobalo trajektorii leteckých společností. Nejprve (a stále) používají technologie pro prototypové aplikace, ale vyvíjejí a přizpůsobují své výrobní procesy tak, aby zahrnovaly výhody zlepšených materiálů a konečných výsledků pro automobilové díly.

Mnoho automobilových společností se nyní také zabývá potenciálem 3D tisku, aby zajistili poprodejní servis, co se týče výroby náhradních dílů na požádání, spíše než držet obrovské zásoby skladem.

 

Šperky

 

Tradičně návrh a výrobní proces pro šperky vždy vyžadoval vysokou úroveň odborných znalostí a znalostí zahrnujících specifické disciplíny, které zahrnují výrobu, výrobu forem, lití, galvanizování, kování, stříhání stříbra / zlata, řezání kamene, rytí a leštění. Každá z těchto disciplín se vyvíjela po mnoho let a každá z nich vyžaduje technické znalosti postupů pro výrobu šperků.

V odvětví šperků se ukázalo, že 3D tisk je obzvláště vzrušivý. Je velmi zajímavé sledovat, jak 3D tisk může a přispěje k dalšímu rozvoji tohoto odvětví. Díky novým možnostem a designové svobodě návrhů, které umožňují 3D CAD a 3D tisk, díky vylepšení tradičních procesů výroby šperků až po přímý 3D tisk, které vylučují řadu tradičních kroků, má 3D tisk v tomto odvětví obrovský dopad.

 

Umění / Design / Sochařství

Umělci a sochaři se zabývají 3D tiskařstvím mnoha různými způsoby, jak prozkoumat formu a funkci způsobem, který byl dříve nemožný. Ať už jde pouze o nalezení nového originálního výrazu nebo o učení se od starých mistrů, je to vysoce zatěžovaný sektor, který stále více hledá nové způsoby práce s 3D tiskem a uvedením výsledků do světa. Existuje mnoho umělců, kteří si nyní vytvořili své jméno tím, že pracují speciálně s 3D modelováním, 3D skenováním a technologiemi 3D tisku.

Joshua Harker, Jessica Rosenkrantzová, Pia Hinze, Nick Ervinck, Lionel Dean a mnoho dalších.

Oblast 3D skenování ve spojení s 3D tiskem přináší také nový rozměr uměleckému světu, avšak umělci a studenti mají nyní osvědčenou metodiku reprodukce práce starých mistrů a vytvoření přesných replik starověkých (a novějších) soch pro blížší studium – umělecká díla, které by jinak nikdy nebyli schopni zkoumat osobně. Práce Cosmo Wenmana je v této oblasti obzvláště poučná.

Architektura

Architektonické modely jsou již dlouhou dobu základní aplikací procesů 3D tisku, které umožňují vytvářet přesné ukázkové modely architektonické vize. 3D tisk nabízí poměrně rychlý, snadný a ekonomicky životaschopný způsob výroby detailních modelů přímo z 3D CAD, BIM nebo jiných digitálních dat, které architekti používají. Mnoho úspěšných architektonických firem nyní běžně využívá 3D tisk jako důležitou součást svého workflow pro zvýšení inovací a zlepšení komunikace.

V poslední době někteří vizionáři, architekti, hledají 3D tisk jako přímou konstrukční metodu. Výzkum se uskutečňuje v řadě organizací, zejména v oblasti Loughborough University, Contour Crafting a Universe Architecture.

Jídlo

Ačkoli se jedná o pozdní příchod na 3D tiskový večírek, potravina je jednou z nově se rozvíjejících aplikací (anebo 3D tiskového materiálu), která přináší lidem velké nadšení a má potenciál skutečně převzít technologii do hlavního proudu. Koneckonců, všichni vždy budeme muset jíst! 3D tisk se objevuje jako nový způsob přípravy a prezentace potravin.

Počáteční pokusy o 3D tisknutelnou stravu byly s čokoládou a cukrem a tento vývoj pokračoval až k úpravám specifických 3D tiskáren, které postupně přicházely na trh. Některé další časné experimenty s potravinami včetně 3D tisku „masa“ na úrovni buněčných bílkovin. Těstoviny jsou nově další potravinářská skupina, která je zkoumána pro 3D tisk potravin.

Pohled na budoucí 3D tisk je také považován za kompletní způsob přípravy jídla a způsob vyvažování živin komplexním a zdravým způsobem.

 

Spotřebitelé

 

Svatý grál pro dodavatele 3D tisku je spotřebitelský 3D tisk. Existuje rozsáhlá diskuse o tom, zda je to možné. V současné době je poptávka spotřebitelů nízká vzhledem k problémům s dostupností. V tomto směru, se ubírají rozsáhlejší 3D tiskové společnosti, jako jsou 3D Systems a Makerbot, jako dceřiná společnost společnosti Stratasys, protože se pokoušejí zpřístupnit 3D tiskový proces a pomocné komponenty (software, digitální obsah atd.) Dnes již existuje i několik menších výrobců či open source skupin jejichž cílem je osvěta a přiblížení této úžasné technologie lidem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru