Ohlédnutí za výstavou 3DEXPO

 

Jako velcí fandové 3D tisku jsme se v pátek 17.5. vydali na druhou stranu naší republiky a navštívili letňanské PVA výstaviště, kde se konal již pátý ročník výstavy nazvané 3D EXPO. Facebook byl pořadatelem hojně nasycen sponzorovanou reklamou a tak bylo doslova nemožné tuto událost přehlédnout.

 

Vstupné zdarma

Po registraci na webu pořadatele mi měla do emailu přijít čestná vstupenka zdarma. Bohužel, limit volných vstupenek byl měsíc před akcí vyčerpán a proto jsem na místě zaplatil 150kč za osobu. Tuto malou chybu jsem však pořadatelům odpustil ihned po vstupu do areálu. Ve stejných dnech totiž probíhala i výstava „for industry“ plná vystavovatelů 3D tecniky. Od CNC přes různý CAD software až po robotické aplikace FANUC a KUKA.

https://3dfactory.cz/2018/05/30/ohlednuti-za-vystavou-3dexpo/
FANUC

Výstava o 3D tisku byla umístěna ve vedlejší hale, kde nás hned u vstupu uvítal stánek PM vlevo a Prusa research vpravo.

https://3dfactory.cz/2018/05/30/ohlednuti-za-vystavou-3dexpo/
Plasty Mladeč
https://3dfactory.cz/2018/05/30/ohlednuti-za-vystavou-3dexpo/
Prusa research

Filamenty, filamenty a filamenty.

Stánek PM byl „vyzbrojen“ mladým mužem který měl perfektní přehled o tom, co vystavuje a na veškeré otázky ohledně materiálů odpověděl s nečekanou přesností a bez váhání. Opravdu jsem byl zvídavý a ptal se na vše. Pevnost, teploty, průměry trysek, počty perimetrů, podkladový materiál, rychlosti tisků. Vyčerpávající. Stolečky stánku byly naplněny různými výtisky z rozličných materiálů. Na rozloučenou jsem dostal papírovou tašku s katalogem produktů a několika vzorky těch nejpevnějších materiálů, které mě zaujaly. Velmi příjemné.

https://3dfactory.cz/2018/05/30/ohlednuti-za-vystavou-3dexpo/
stánek Plasty Mladeč

Prusa research se na výstavě pochlubil robotem InMoov, který byl ale v pátek vypnutý takže byl jejich stánek zajímavý pouze jejich tiskárnami a velkými modely x-krát převyšujícími možnosti tiskové komory. Velmi mě ale zaujalo zpracování jejich tiskáren. Větráky noctua atd. Na výstavišti byl sice hluk, ale jejich tiskárny nebylo slyšet, ani když jsem přiložil ucho skoro k motoru osy X. Rychlost tisku jsem odhadoval na 25-35mm za sekundu ale umím si představit pracující tiskárnu v nějaké tiché pracovně atd.

https://3dfactory.cz/2018/05/30/ohlednuti-za-vystavou-3dexpo/
InMoov
https://3dfactory.cz/2018/05/30/ohlednuti-za-vystavou-3dexpo/
Prusa i3?

Dalším zajímavým vystavovatelem byla brněnská firma materialpro3d. Stolečky u stánku opět naplněny mnoha výtisky nejrůznějších materiálů, barev, výrobců. Také odtud jsem si odnesl spousty informací, novinek a dokonce vzorků materiálů. Mimochodem při každé objednávce pravidelně dostávám vzorek, na který se těším pomalu více než na samotnou objednávku.

 

Tiskárny kam se podíváš

Zbytek vystavovatelů předváděl různé variace tiskáren a pomůcek pro 3d tisk. Zajímavý byl koncept tiskárny velmi podobné Anet A8 jen se závitovými tyčemi místo polyuretanových řemenů. Slečna, která tiskárnu hlídala, bohužel neměla představu o tom, co vystavuje a tak jen 2x zopakovala, že se rychlost tisku oproti verzi s řemeny nijak nemění. Takovou neznalost přičítám čase oběda, takže předpokládám, že hlavní vystavovatel byl zřejmě někde na obědě a slečna jen dohlížela.

 

Zajímavosti

Velkým lákadlem pro mne byl pohled na SLA tiskárny a objekty jimi vytisknuté. Opravdu perfektní, hladké, rovné stěny modelů s neuvěřitelnými detaily. Dalším zajímavým strojem byl jakýsi vaporizér který ohlazoval předměty z ABS materiálu párami z rozpouštědla. Viděl jsem několik návodů na acetonovou lázeň, kdy výpary zacelí povrch modelu. Vytvořit ale pro tento účel zařízení, které vytvoří z acetonu mlhu a tu rozvádí kolem celého modelu, bylo zajímavé. Ještě si vzpomínám na firmu, která vystavovala tzv. user friendly tiskárnu. Šlo o zařízení, které se nijak nenastavuje ani nekalibruje. Uživatel pouze připojí tiskárnu do zásuvky, zavede tiskovou strunu a vloží sd kartu s naslicovaným modelem. Vyšší komfort užívání se kompenzuje použitím pouze PLA materiálu, chybějící vyhřívanou podložkou, tiskovým prostorem 150x150x150mm. Kalibraci výšky trysky nad podložkou dorovnává raft pod celým modelem. Zajímavé řešení, jako umožnit 3D tisk „netechnickým“ uživatelům.

 

Závěr

Nutno říct, že jsem si celou návštěvu výstavy perfektně užil. Byl to obohacující zážitek a vůbec nelituji ceny vstupného, která byla o 150kč vyšší než cena uvedená ve facebook reklamě. Pokud se příští rok rozhodnete šestý ročník navštívit, určitě se tam potkáme. Vy jako návštěvníci, já jako vystavovatel za celou naši malou továrnu na velké věci…

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru