Pohodlné ovládání 3D tiskárny

 

Dobrý den, vítám vás u nového článku malé továrny na velké věci, tedy 3dfactory.cz. Minulý článek, příprava před 3D tiskem, nás provedl nastavením kvality tisku a ukázali jsme si některé dostupné „slicovací“ programy. Pokud jste četli pozorně a uvedli některou část článku ve skutečnost, měli byste být připraveni k tisku, nebo už máte spoustu vydařených tisků za sebou. Tak jako tak, pro vás tento článek může být přínosný. Dnes si totiž ukážeme, jak si celý proces tisku a práci s tiskárnou usnadnit.

Ať už se jedná o samotný přístup k tiskárně nebo hledání správné položky v menu tiskárny, ztrácíme čas nekomfortním způsobem. Řešením je tiskový server, případně ovládání tiskárny přímo z PC přes USB kabel. Pojďme se teda podrobně podívat na jednotlivé možnosti a já se vám pokusím nastínit výhody a nevýhody z vlastních zkušeností.

SD karta

Základní a první metodou, kterou každý vyzkoušel je určitě sd karta. Naslicovaný model, *.gcode, uložíte na sd kartu, tu vložíte do příslušného slotu na tiskárně a pak z ovládacího menu spustíte tisk. Nejjednodušší a nejrychlejší metoda. Zároveň oproštěna od různých komunikačních či jiných chyb, které můžou vzniknout při předávání tiskových informací přes několik zařízení. Jak je to ale s komfortem si jistě dokážete představit. Zvýšit teplotu o 5°C, snížit flow scale o 5%, tohle všechno občas potřebujeme nastavit avšak při tisku z sd karty nezbývá než nastavovat vše na ovládacích prvcích tiskárny. O to hůř, pokud často tisknete z materiálu ABS a máte tiskárnu uzavřenou v nějakém „enclosure“ krytu. Pouhé otevření dvířek může snížit teplotu v tiskové komoře až o desítku stupňů, což se může negativně podepsat na aktuálně tisknuté vrstvě.

Ovládání z PC přes USB

3d tiskárnu lze připojit přímo k počítači USB kabelem a po nainstalování potřebných ovladačů (obvykle arduino) již můžeme s tiskárnou pracovat. Většina slicovacích programů jako Cura nebo Simplify3D mají po naslicování modelu možnost uložit soubor *.gcode na váš disk či paměťovou kartu, nebo model rovnou vytisknout řízením tiskárny přes sériový port, potažmo USB.

zdroj: www.simplify3d.com

Stačí nastavit několik základních parametrů jako použitý COM port nebo komunikační rychlost, baudrate. Okno, které nám software nabídne, nejčastěji zobrazí jakýsi joystick, který slouží k ovládání jednotlivých os tiskárny, teplotní graf a případně řádkový výpis pokynů pro tiskárnu, takzvaný terminál. Jednoduše a přehledně tedy můžeme kontrolovat, co v daný okamžik tiskárna dělá a případně jaký bude její další krok. Vše podstatné vidíme na hlavní obrazovce a jednoduše klikáme. Už žádné hledání a nastavování přímo na tiskárně kde jsme omezeni maličkým displejem.

Každému tiskaři bych tuto cestu doporučil vyzkoušet. Nic to nestojí, USB kabel je součástí většiny 3D tiskáren, a třeba vás zrovna tento způsob osloví a zůstanete u něj. Omezení, které mě donutily hledat lepší řešení, bylo hned několik. Jestliže máte na svém počítači nainstalován operační systém Windows, může se stát, že v průběhu tisku dojde k nějaké aktualizaci nebo chybě a počítač se vypne nebo restartuje. V takovém případě je celý tisk nenávratně ztracen, protože doposud neexistuje tiskárna, která by automaticky dokázala navázat na předešlý neúspěšný tisk. Nechci tvrdit, že to vůbec není možné, ale vydalo by na celý článek, popsat postup, jak nepodařený tisk navázat. Nemusí ani dojít k nečekané chybě, stačí pouze úsporný režim, režim spánku, antivirová kontrola…

 

Další nevýhodou je spotřeba elektrické energie. V případě, že tiskneme větší model s dobou tisku převyšující 5 hodin, určitě bude rozdíl, jestli spotřebujeme přibližně 200 až 300W samotnou tiskárnou, nebo si k tomu přidáme jednou tolik na počítači a případných okolních periferiích jako je monitor atd. Neměli bychom taky zapomenout zmínit využití počítače. V době kdy ovládá tiskárnu, neměl by dělat další věci, které by mohly vytížit spuštěné procesy. Když tedy tisknu například 10h, znamená to, že po tu dobu bych neměl hrát náročnou hru.

Zmínil jsem software Cura nebo Simplify 3D. Je to vždy na prvním místě slicovací program který umí i ovládat. Existují naopak i programy, které v prvé řadě ovládají tisk, ale umí i naslicovat a vytvořit gcode. Do této skupiny bych zařadil třeba repetier host. Uživateli velmi oblíbený způsob tisku. Nejen, že umí tisknout a ovládat motory os, obsahuje taky detailnější nastavení, ukládání do paměti EEPROM a spousty dalšího. Určitě se k tomu vrátím v některém s dalších článků.

Tiskový server

Podle mého názoru uživatelsky nejpřívětivější varianta pohodlného přístupu k tisku. Nejznámější distribucí serveru je určitě Octoprint fungující na platformě linux. Možná vás na začátku odradí nedostatek zkušeností s linuxem ale věřte mi, po instalaci jej už nebudete muset znovu používat. Jak to celé vypadá?

Tiskárnu obsluhuje linuxové zařízení, v mém případě raspberry pi zero s integrovanou wifi, připojené k tiskárně opět přes USB kabel. Tento tiskový server vytvoří webové rozhraní, ve kterém si uživatel nastaví všechny podstatné parametry tisku pohodlně ze svého internetového prohlížeče. Velkou výhodou je nízká spotřeba energie (napájeno nabíječkou pro telefony – 5V, 150mA). Jako další výhodu bych uvedl ovládání a kontrolu tisku i mimo svou domácí síť i bez nutnosti statické IP adresy. Ke kontrole průběhu tisku může posloužit připojená webkamera, která zároveň dokáže natočit povedené timelapse video z celého tisku. Octoprint, jak se celý systém jmenuje, má za sebou velkou podporu ze strany komunity, která jej stále vyvíjí. Vznikají tak nové a nové doplňky, které celou věc posouvají dále. Tiskárnu i osvětlení můžu spínat na dálku přes připojené relé, překročení nastavené teploty tiskové komory (enclosure) mi Octoprint oznámí emailem, stejně tak dokončení tisku.

zdroj: adafruit.com

Počáteční investice do pořízení tiskového serveru není velká. Deska s mini počítačem, raspberry pi, se pohybuje kolem 400kč. V nabídce našeho obchodu zatím chybí, ale už jednáme s distributorem pro českou republiku a co nejdříve prvních několik kusů naskladníme.

Jak jsem již zmínil dříve, instalace v linuxovém terminálu (v podstatě příkazový řádek jako má windows) pro někoho nemusí být úplně snadná. Ale nezoufejte, protože je našim cílem vzdělávat tiskaře a zájemce o 3D tisk, příště napíšeme článek s podrobným návodem, jak si takový tiskový server octoprint zařídit, nainstalovat a jak se s ním pracuje.

Pravidelní čtenáři našich článků již vědí, že články zveřejňujeme každé pondělí. To znamená, že 15.ledna 2018 si budete moci přečíst další díl série o začátcích 3D tisku.

 

6 názorů na “Pohodlné ovládání 3D tiskárny”

 1. Pingback: Jak nainstalovat tiskový server Octoprint

 2. Pingback: Jak nainstalovat tiskový server Octoprint – 3dfactory.cz

  1. Miroslav Kováčik

   Samozřejmě nevyšlo, poptával jsem jej kde se jen dalo ale nejlépe to stále vychází u rpishop.cz. Navíc jsou to specialisté a dokážou poradit při jakékoliv komplikaci. Takže své raspberry nakupujte u nich.

 3. Máte prosím někdo zkušenost s 3D tiskárnou? poradíte mi, podle čeho bych ji měl vybírat?

  1. Miroslav Kováčik

   Tiskárnu si nejlépe vyberete podle oblíbenosti. Ona každá má nějaké mouchy a podle mého názoru je rozumné jít s davem a opatřit si tiskárnu kterou má mnoho lidí a existuje na ni spousta návodů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru