Tepelná izolace trysky

 

Dobrý den, opět vás vítám u dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. V minulém článku s názvem je pořádné chlazení skutečně užitečné? jsem vám představil situaci, kdy větrák foukal proud vzduchu přímo na trysku, heatblock a topné těleso a proto docházelo k selháním tisku. Dnes se vám pokusím představit nějakou nápravu, případně prevenci v podobě tepelné izolace.

Aby nedošlo k omylu, nestačí jen snížit výkon větráku. Takové řešení, by bylo přijatelné pro okamžik, kdy se závada objevila. Z dlouhodobého hlediska potřebujeme vzduchu co nejvíce, obzvláště při tisku tolik oblíbeného PLA materiálu. Napadají mě proto pouze dvě řešení.

První možnost je použití jiného „fanduc“ nebo nátrubku, proudnice vzduchu, atd. Vcelku jednoduchá záležitost. Na webu thingiverse.com je velká spousta modelů ke stažení zdarma, případně je zde prostor pro kreativitu s návrhem vlastního řešení. Ovšem je třeba se mít na pozoru, vzduch sice může foukat pod trysku ale během tisku je tam model s mnoha dutinami ze kterých vznikne víření a ofukuje se heatblock…

Další variantou, jak takovýto problém vyřešit, je přímá ochrana heatblocku před chladným vzduchem. K dostání je mnoho variant různých silikonových návleků a zakrytí. Protože ale 3D tisk považuji za hobby záležitost, není nic snazšího, než si takový převlek vyrobit. https://3dfactory.cz/2018/07/20/tepelna-izolace-trysky/

 

Obrátil jsem se proto opět na web thingiverse.com a hledal, jestli už tohle někdo zkoušel. Našel jsem. Designér a patrně i kutil „megablue“ vytvořil 3D model formy pro výrobu takového převleku (thing:2384586). Jde o model pro heatblock velikosti E3D V6 avšak změnit jej na MK8 jako má Anet A8 je otázka několika minut, třeba jen při slicování použitím scale. Rozhodl jsem se vydat touto cestou a popíšu vám, jak se mi dařilo.

 

Výběr materiálu

Pro tisk formy jsem zvolil PLA, které jsem měl zrovna v tiskárně. Nejsou na něj kladeny žádné nároky a po „odlití“ přijde stejně nejspíš zničit. Protože mám E3D V6 extruder, nic jsem neměnil a formu rovnou vytiskl.

 https://3dfactory.cz/2018/07/20/tepelna-izolace-trysky/
Takto vypadá forma od „megablue“

 

Problémem byl ale materiál, ze kterého převlek bude. Jako první mě napadl obyčejný silikon. Materiál sám o sobě vysokým teplotám vzdoruje statečně ale ve formě tmelu jak jej známe z hobby obchodů je obohacen o nějaké příměsi, které teplo deformuje. Celkový teplotní index takového silikonu je tedy kolem 180C. Pro zamýšlené použití nevhodné. Dalším objevem byl kamnářský tmel, ten je bohužel extrémem opačným, snese více než 1200C ale nezůstane trvale pružný. Několik produktů jsem vyloučil kvůli základnímu materiálu. Chtěl jsem použít něco na bázi silikonu s typickým octovým zápachem, který nebude cítit příliš dlouho. Tmely postavené na bitumenovém základu jsou cítit podstatně déle, prakticky celou dobu vulkanizace a kdoví jak dlouho by byly cítit po zahřátí.

Na konci „výběrového řízení“ mi zůstal favorit – Gasket Seal od výrobce Soudal. Je sice dražší než jiné vhodné tmely ale je snadno k sehnání a oficiálně se používá jako těsnění motoru takže jej můžu ještě někdy využít.

 

Odlévání

Teď si nejsem jistý použitým výrazem. Nejde moc o odlévání, spíš se ty věci do sebe vmáčknou. Ale to předbíhám. Nejdříve jsem si formu uvnitř vystříkal olejem. Poté přišel na řadu tmel. Je dost hustý, takže jsem si podle návodu formu vyplnil z poloviny a pak na správné místo vmáčknul vnitřní část formy. Není na tom nic složitého.

silikonový pokus

 

gasket seal pokus

 

První pokusy jsem zničil svou nedočkavostí. Protože je forma uzavřená a tmel vyplnil všechny spáry, je potřeba si počkat na vytvrzení. Podle technického listu výrobce je potřeba počítat s dvěma milimetry za den. Počkal jsem tedy 24h a poté formu otevřel. Ačkolliv jsem skoro celou formu rozlámal, odlitek jsem z něj v celku nevytáhl. Ten tmel je tak přilnavý že na plastu držel doslova jako „helvétská víra“. Tuto formu jsem tedy prozatím opustil. Na thingiverse jich je ještě celá řada, snadno se vyhledají jako „e3d v6 socks“.

 

Dokončení ?

Pokud jste silikonový převlek zkoušeli vyrobit a odlitek se podařilo šetrně vyndat z formy, stačí jej trochu zaříznout ostrým nožem a uvolnit tak otvory pro trysku a kabely k topnému tělesu a termistoru. Po nasazení na heatblock už je odkrytá jen špička trysky a okolní vzduch může chladit úplně na maximum. Protože si myslím, že v jednoduchosti je největší síla, nakonec jsem tmel nanesl přímo na tělo heaterblocku. Výsledek není úplně vzhledný, nicméně funguje překvapivě dobře a díky hladkému povrchu se velice jednoduše sundává. Lehce se nevzdám, proto budu dále zkoušet tisknout různé formy a pak se s vámi opět podělím o zkušenosti.

 

Důležitá věc na závěr! Pokud máte aktivovanou PID regulaci, rozhodně si znova projděte kalibrací. Tato izolace výsledky podstatně ovlivní.

výsledek testu + graf

3 názory na “Tepelná izolace trysky”

 1. Pingback: Snížení hlučnosti - větráky - 3dfactory.cz

 2. Dobry den
  teraz somnasiel vas clanok o izolacii trysky, Ja som s tym tiez pokusal, prve pokusi som mal ako vy ale nasiel som velmi jednoduche riesenie.
  1 vytvoril som krabicku formy z dvoch casti http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=42&t=2606 snadnejsie je mozne rozobrat a vybrat hotovy kus a netreba to rozlomit
  2 formy aj silicon treba dat do nadobke s vlaznou vodou a prostredek na rucne myti nadobu jasom pouzival Pur ale aj JAR je ok. Hned bude bude mat silikon inu konzistenciu da sa rukou dat do formy
  Mne sa to stuhlo uz asi po hodine vonkajsiuformu mozno odobrat a po 2 hodin uz je hotove
  Ak mate otazku kludne piste

  1. Miroslav Kováčik

   Óoo, děkuji za krásný komentář. Tohle si určitě zaslouží vyzkoušet. 3d tisk je přece hobby a tak je ho i potřeba vnímat. Pokud si na to můžeme něco vyrobit sami, je to určitě věc k vyzkoušení. Já používám vlastní vyrobený převlek na heatblock od doby co jsem napsal tento článek a stále funguje naprosto perfektně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru