Dobrý den, milí čtenáři. Opět vás zdravím u dalšího z článků z dílny malé továrny na velké věci. Na našich stránkách jste si mohli vyzkoušet postupy pro úspěšnou kalibraci vaší tiskárny a posunout tak své výtisky o úroveň dále co se přesnosti a hladkého povrchu tyče. Pokud jste žádný krok nepřeskočili, prošli jste si kalibrací počtu kroků krokového motoru na 1mm posunu osy – kalibrace tiskárny, dále vám extruder podává zcela přesné množství materiálu na vstupu a zároveň váš program, ve kterém vytváříte gcode, smysluplně dávkuje jeho množství – kalibrace extruderu. To ale není vše, dnes bych s vámi chtěl projít další test přesnosti, přesněji – test tolerance.
Praxe
Je samozřejmě mylné, domnívat se, že zařízení jako stolní 3D tiskárna nebo obecně jakýkoliv NC stroj bude pracovat na setinu milimetru přesně. Jeho funkci ovlivňuje příliš mnoho faktorů, na to abychom mohli takovéto přesnosti dosáhnout (možná v nějakých ideálních / laboratorních podmínkách). Ovšem pokud potřebujeme vytisknout například závěs (pant), čekáme, že bude fungovat a zároveň nebude příliš volný nebo naopak příliš těsný. Takže pokud si tvoříme nějaký model, od kterého vyžadujeme určitou míru přesnosti, měli bychom mít představu, co naše domácí 3D tiskárna zvládne a tomu model přizpůsobit. Pokud například v modelu počítám se šroubkem M3, nemůžu jednoduše nakreslit dírku 3×0,8 tedy 2,4mm a počítat s perfektním vyříznutí závitu samotným šroubem. Dírka ve skutečnosti může být v rozmezí 2,1 (v lepším případě) po 2,7 (v horším případě). A samotné tři desetiny milimetru možná šroubek udrží, ale větší namáhání nebo tlak by jistě neudržel. Jestliže si model vytváříme sami, můžeme na toleranci brát ohled už při návrhu. Pokud však tiskneme již hotový model stažený například z webu thingiverse.com, nemáme prostor pro úpravy. A tady je také prostor pro dnešní test.
Tolerance
Sebeprecizněji seřízená tiskárna může mít nějakou odchylku a protože často v rámci servisních prací obsluhuji neznámé tiskárny, moje seznámení začíná tiskem 20mm kostičky a poté testu tolerance. Na již zmíněném webu je těchto testů ke stažení nespočet přesto jsem se rozhodl vytvořit svůj vlastní test ve smyslu „don’t waste plastic“ (neplýtvej plastem). Nejde mi v prvé řadě o zelenou planetu a používání plastů, jde spíš o nějaký účel využití. Proto vznikla verze tolerance testu, kde je výsledkem alespoň fidget spinner se kterým si můžeme chvíli pohrát případně jím někomu udělat malou radost.



Model, jak můžete vidět na obrázku, je tvořen čtyřmi kužely, které jsou neoddělitelně vloženy do těla spinneru ve tvaru hvězdice. Každý z kuželů má stejný rozměr, avšak každé uložení má jinou toleranci. Uprostřed je tolerance 0,5mm tedy ten se bude otáčet „snad“ pokaždé. Po obvodu jsou tolerance 0,4mm 0,3mm a 0,2mm. Po prvním výtisku si ihned můžete vyzkoušet jak na tom vaše tiskárna je a které kužely se otáčejí a které byly při tisku slepeny v jeden celek. Samozřejmě při tisku může dojít k určitému přidržení / slepení, proto jsem k modelu vytvořil i malý „klíček“ který vám pomůže snadněji čerstvě vytištěný model „odtrhnout“ a kuželem pootočit. Pokud jej nebudete potřebovat, bude to jen dobře.
Seřízení
Dobře, uvedeme si modelovou situaci, která mimochodem nastala u mě. Volně se otáčely jen kužely s tolerancí 0,5mm a 0,4mm. Zbytek byl přilepený k sobě tak, že ani klíček nepomohl. Jak toto upravit? Jak tiskárnu přimět tisknout tyhle malé mezery přesněji?
Například v programu Slic3r, který používám nejčastěji, existuje nastavení, které se nazývá: kompenzace XY rozměrů. Někteří už jste se s tím možná setkali, někteří možná ještě ne. Vysvětlím. Kompenzace XY rozměrů slouží ke změně rozměrů v ose X a Y tedy pokud zadáme kladnou hodnotu, všechny stěny modelu se v těchto dvou osách zvětší. Zadáme-li zápornou hodnotu, všechny stěny modelu se zmenší.



Je na místě připomenout, že se změní rozměry všech stěn. Tedy i vnější obvodové atd. Před tímto testem bych vám ještě doporučil nastavit množství materiálu tak, aby šířka stěny přesně odpovídala udávanému průměru trysky (kalibrace extruderu). Správné množství materiálu je naprosto klíčové.
Po několika testech jsem došel až k hodnotě XY kompenzace -0,03mm. S tímto nastavením se mi všechny kužely otáčejí, s tím, že kužel 0,2 se otáčí za použití určité síly, ne samovolně. To ve svém případě považuji za dostačující nastavení a dále tedy vím s jakou tolerancí u přípravy modelů počítat. Celkem jsem během testování vytiskl 4 funkční fidget spinnery, které někdo dostane na zkrácení dlouhé chvíle například v čekárně nebo v dopravní zácpě a zároveň si zdokonalí jemnou motoriku.
Pro dnešní test jsem již vyčerpal všechny důležité informace, které jsem vám chtěl předat. Už zbývá jen link na stažení tolerance spinneru. Budu rád, když se se svými výtisky podělíte / pochlubíte buď v komentáři nebo na facebooku, případně v mailu. Pomalu nám končí čas takových těch letních venkovních aktivit a blíží se podzim a zima, které jsou jako stvořené k 3D tisku takže kalibrujte, tiskněte a na shledanou u dalšího článku…
Díky za rady jak nastavit tiskárnu. Mám jí už skoro dva roky a stále jsem se potýkal s menšími či většími potížemi. Díky Vaším radám jsem porozuměl jak nastavit šířku extruze. Nastavení podávání struny jsem měl už dřív a rozdíl teď při měření byl 1 mm, což jsem dorovnal. Včera jsem vytiskl spinner podle Vašich rad, upravil jsem kompenzaci na -0,05 a točí se mi kromě 0,2 všechny. Momentálně tisknu vzorek ozubených kol na jeden model, tak uvidím 🙂 . Ještě jsem si chtěl přehrát firmware, ale v tom tápu.
Dobrý den, děkuji za kladný komentář. Pokud budete velmi pečlivý vytiskněte si spinner z každé nové cívky plastu. Zkoušel jsem jednoho výrobce, různé barvy a pokaždé se mi vůle trošku změnila.
Přeji hodně úspěšných tisků.
Před chvílí jsem si obědnal 3D tiskárnu. Jsem úplný začátečník a proto vaše čuánky s radostí přivýtám. Mockrát Děkuji !!!!
Skvělý článek. Jen bych doplnil i variantu v Cuře. Felixe používám právě s Curou.
FELIX po seřízení tiskne krásné závity. Tryska 0,35 Vrstva 0,15
Klonový Průša MK2 mi vytiskl na první dobrou, ani klíček jsem nepotřeboval. Tryska 0,4 vrstva 0,15
Další dvě čekají na seřízení.
Tak ať zkouším jak zkouším, tak stále mám volnou 5ku uprostřed a klíčkem povolím 4ku. 3 ani 2 ani za boha nepovolím 🙁 Zkoušel jsem od 0 nastavovat do -0.01, -0.02 atd až do -0.1 a pořád nic. Výsledek stále stejný. A dokonce i ten klíček jsem musel ocvakat klešťíčkama, abych ho vůbec dostal do těch děr. Další když jsem zkoušel tisknout, tak vždy to bylo velké, tak je vyhazuji. Používám ten první.
V takovém případě bych hledal pomoc ve článku o kalibraci tiskárny a poté kalibraci extruderu. Je možné že se vám plasty spojí kvůli vyšší teplotě než je potřeba, kvůli roztřeseným stranám… Pokud e vám nadále nebude dařit, pošlete nám fotky některého z vašcih výtisků na email info@3dfactory.cz a zkusíme vám pomoci individuálně.
Wau, super článek! Dle vašeho návodu jsem kdysi dávno tiskárnu kalibroval. Od té doby už nějaká voda odtekla a mám něco odtisknuto, ale o tomhle nastavení jsem doposud neslyšel. Díky za vysvětlení ;-).
Děkuii za článek. Lze to nastavit pro osu Z? Nebo ta se s tím sklouzene automaticky? Děkuji.
Dobrý den, osu Z je možno také nastavit a kalibrovat ale v tomto případě jde o ověření jen X a Y