Tisková podložka

Dobrý den, vítám vás u dalšího z mnoha článků, z dílny malé továrny na velké věci. Dnes se společně podíváme, co vše se dá použít jako tisková podložka, na rozmanité možnosti tiskových povrchů a obecně si ke každé možnosti napíšeme nějaké klady a zápory. Do závorek k nápisu vám přidám i hodnocení mých zkušeností na škále 1 až 5 hvězdiček (čím více hvězdiček tím lepší hodnocení). Doposud jsem nedělal nějakou anketu, rozbor nebo studii, budu proto vycházet z informací, které mám od vás, od tiskařů. Ať už z facebookových diskuzí nebo z mailů a chatů kam si píšete o radu. Kdybych náhodou některou z metod vynechal, napište mi o ní na mail info@3dfactory.cz a článek doplním. Případně přidejte komentář dolů pod článek. Základním rozdělením by mohlo být, zda vůbec na hliníkovou podložku něco přidávat nebo raději tisknou přímo na hliník. Pojďme se na to tedy rovnou podívat…


Podložky

Hliník (*)

Opravdu zásadním výhodou této metody je připravenost na tisk. Nemusíte řešit docházející zásoby pásek/laků/lepidel, oproti tomu zásadní nevýhodou bude jistě životnost. Všechny důležité spoje a konektory má podložka na spodní straně a vám tak zbývají přesně 3mm než se k nim proškrábete rýhami. Někdy k odstranění výtisku používáme různé nástroje, někdy nám rýhu vytvoří samotná tryska. Je tedy jen otázkou času kdy budeme muset hliníkovou desku vyměnit. Přilnavost se s přibývajícími rýhami pochopitelně zvýší ale na čistý rovný hliník třeba ABS a jiné smršťující se materiály nevytisknete.


Hliník a pojiva (**)

Přidáním některého z pojiv se zvýší přilnavost a částečně se dá zabránit poškrábání povrchu ovšem jak to bude s odstraněním starých vrstev? Seškrábat prohřáté lepidlo nebo lak na vlasy bude asi extrémně náročné jak časově tak na cit. Sice zde existuje několik rad jako podložku zahřát a odmáčet lihem nebo nějakým rozpouštědlem a opatrně seškrabávat. Otázkou je, jestli se chceme v rámci nějaké pravidelné údržby zabývat takto náročným

čištěním podložky. Mezi pojiva lze zařadit i ABS plast rozpuštěný v acetonu. Protože mám ale tiskárnu v domě, nerad cítím tyto těkavé látky, proto je vůbec nepoužívám a nemám s nimi žádné zkušenosti.

* Název pojiva je můj soukromý, samozřejmě z chemického hlediska se nejedná o pojiva ale z mechanického hlediska se to tak nazvat tuším dá.

Papírová páska (**)

Na hliníkovou podložku nalepíme vrstvu z proužků papírové pásky. Tuhle metodu jistě zkoušel každý z vás, který tiskne na Anet A8. Nová tiskárna nám již od nova přijde s nalepenou páskou na podložce. Původním záměrem výrobce nebyla příprava povrchu pro tisk, pouze ochrana povrchu při manipulaci při balení zásilky. Nakonec se to rozvinulo tak, že někteří tiskaři na papírovou pásku tisknou dodnes a dosahují opravdu krásných výsledků. Hliník je tedy ochráněn, PLA i ABS drží, výměna pásky za novou je otázkou několika málo minut, cena za kotouček s xx metry pásky vás vyjde na pár korun.

Tato metoda sebou ale přináší i negativa. V místě kde se spojují dva pruhy pásky vznikne na modelu malá rýha, je potřeba hlídat skladové zásoby. Samozřejmě můžete nakoupit několik kotoučků do zásoby ale jde to i jinak, proto jsem to zařadil mezi negativa. Další nevýhodou je teplotní odolnost. tím mám na mysli tisk s teplotou podložky kolem 80°C kdy se začíná uvolňovat lepidlo na pásce a té tak nic nebrání aby se začala odlepovat, v horším případě s rohy výtisku. Přidání laku nebo lepidla zvýší přilnavost avšak obecně k jiné výrazné změně nedojde.

Skleněná tabulka (***)

Nyní se již dostáváme do nejobsáhlejší skupiny. Mám za to, že na sklo tiskne velká spousta tiskařů. Sklo s sebou přináší velké výhody, první a podle mě nejlepší je snadná výměna. Jakmile tiskárna dokončí tisk, můžu sklo ihned vyjmout z tiskárny a vložit do ní nové a znova spustit tisk. Další nespornou výhodou je rovný povrch. Hliníková podložka občas zahřátím trpí na prohýbání, různě se kroutí nebo, nejčastěji, tvoří jakousi misku, kdy se rohy zvednou nahoru a střed se mírně propadne. Není to nic velkého ale pokud chceme tisknout s výškou vrstvy 0,1mm můžeme na tento problém narazit. Optimální šířka skla je 3mm protože při této tloušťce je ještě indukční čidlo schopno zaznamenat hliníkovou podložku a funkce autolevelingu zůstane zachována (kapacitní čidlo snímá povrch skla, na tloušťce tedy nesejde).

Pro zlepšení přilnutí opět na sklo doporučuji lak na vlasy nebo tyčinkové lepidlo jako v odstavci výše. Očista tentokrát nebude nijak složitá, pojivo ze skla sundáme odmáčením ve vodě. K přichycení skla na hliník můžeme použít plechovou kancelářskou sponku, tzv. binder klip. Sice nám bude později trochu překážet a zabere kousek tiskové plochy ovšem s rozumným přichycením to nemusí být více než několik milimetrů v každé ose. Málem bych zapomněl na jednu velkou nevýhodu, tou je teplotní šok. Kdybychom rozehřáté sklo rychle ochladili třeba proudem studené vody, teplotním šokem by došlo k prasknutí skla.

Plastová podložka (****)

Existuje celá řada plastů, které jsou teplotně stálé a ani dlouhodobé vystavení teplotám nad 80°C je nijak nepoškodí. Oblíbeným zástupcem této kategorie by mohl být třeba kartit neboli pertinax. Ve své podstatě nejde o plast, nýbrž tlakem lisovaný papír prokládaný vrstvami pryskyřice. Z tohoto nebo jemu podobného materiálu se dříve vyráběly desky plošných spojů. Odolnost je tedy skutečně ověřena léty praxe. Výhodou této podložky je možnost prohýbání. Nic z podložky neodstraní výtisk lépe, než prohnutí. Chcete-li použít prohýbání, optimální síla materiálu by měla být 1-2mm. Stejně jako u skleněné podložky použijeme k přidržení na hliníku kancelářský binder klip.

Oproti skleněné tabulce tedy máme jediný rozdíl, a tím je právě zmiňované prohnutí. Na kartitovou podložku se dá krásně tisknout materiál PLA bez jakýchkoliv pojiv. U tisku ABS a jiných si budeme muset pojivy trochu dopomoci.Odstranění starých vrstev je opět triviální záležitostí na pár minut. Odpadá i nepříjemná záležitost s teplotním šokem. Podložku můžeme ihned po vyjmutí z tiskárny očistit a připravit na další tisky.

Ocelová podložka (*****)

Jak již počet hvězdiček napovídá, tato podložka je kombinací všech kladných vlastností podložek z předchozích odstavců a patří tak mezi mé oblíbence, bohužel prozatím nepříliš rozšířené. S použitím ocelové podložky máme vyřešeno i přichytávání k hliníkové podložce. Již nebudeme potřebovat kancelářské binder klipy, použijeme dostatečně silný neodymový magnet, který ocelovou podložku podrží i skrz 3mm hliník. Tisková plocha se nám opět vrátila na rozměr 220x220mm, díky magnetům podložku vyjmeme z tiskárny ještě snadněji, prohnutím odstraníme výtisk. Podložka navíc velmi dobře vede teplo a my tak nepřijdeme o „drahocenné“ stupně. Nevýhodou je stále potřeba použití pojiv. Bez laku nebo lepidla se neobejdeme, dokud nepoužijeme některou z dostupných nalepovacích fólií. To už ale bude kategorie sama pro sebe.

Nalepovací fólie

Černá „noname“ fólie

Tuto fólii jsem záměrně nazval „noname“ protože je jimi trh zcela nasycený. Světoví, potažmo čínští výrobci se předhánějí kdo z nich vyrobí více univerzálnější a lepší fólii. Výsledkem jsou fólie, které po nalepení na podklad nevyžadují při tisku žádná pojiva. Fólii tedy opravdu stačí nalepit a můžete rovnou tisknout. Já jsem jich hned několik zkusil a musím říct, že mě výsledky mile překvapily. Výtisky drží opravdu dobře a spodní část modelu byla vždy velmi hladká a krásná. V kombinaci s ocelovou podložkou je to velmi dobrá kombinace. nevýhodou je teplotní odolnost, při delším tisku modelu s teplotou podložky kolem 90°C jsem sledoval odlepování a na povrchu, kde se netisklo, se tvořily bubliny. Při tisku PLA fólie fungovala lépe než výborně.

PEI fólie

Tato nažloutlá fólie svými schopnostmi zcela nahrazuje černou „noname“ fólii z předchozího odstavce. Je vyrobena z polyetherimidových vláken. Jedná se o termoplast známý pod názvem Ultem®. Při tisku jsem nezpozoroval žádné deformace ani při tisku s teplotami přes 100°C, jde o termoplast, teplo mu zřejmě nevadí. Tloušťka fólie je 0,175mm a z mých zkušeností vyplývá, že na podložce pohodlně drží jak PLA tak ABS a dokonce i PA (nylon). Sám na podložku tisknu již asi třetí měsíc a ačkoliv tisknu stále na střed, fólie je v dobré kondici. Zbytky plastu z předchozích tisků odstraňuji pouhým sloupnutím a jen občas ji čistím technickým lihem.

Závěrem, hodnocení.

Obvykle se nakonec článku přidává závěrečné hodnocení. Ani já to nebudu dělat jinak a pokusím se shrnout vše podstatné. Každý tiskař by si měl projít všemi kroky od papírové pásky po PEI fólii a najít si tak metodu, která mu při tisku vyhovuje nejlépe. Já jsem při svém „hledání“ došel až k poslední podložce a poslední fólii a zpět už bych se nevrátil ani o jeden krok. Aby jste si mohli sami zkusit všechny tyto materiály prakticky, v současné chvíli usilovně pracuji na naskladnění a doufám co nejdříve bude možné každou z položek tohoto článku najít také v našem obchodě.

Pro tuto chvíli se s vámi rozloučím a budu se těšit u příštího článku.

15 názorů na “Tisková podložka”

 1. Ahoj, zajima me ta PEI folie, hodne jsem o ni cetl, ale ma pry udajne jednu silnou nevyhodu a to ze pokud se ji dotkne tryska extruderu, tak se nenavratne znici.

  Dale jsem nasel i magneticke podlozky, jedna se nalepi na heatbed a druha se na ni polozi jakozto tiskova podlozka. Udajne ma vlastnosti pruzneho plastu, tim se jednoduse zkroucenim odloupne vytisk a zaroven pry neni potreba lepidla, mas s tim nejake zkusenosti?

  1. Miroslav Kováčik

   Mé PEI fólie se zatím tryska nedotkla blíže než na 0,2mm. Ale souhlasil bych s tím že se zničí. Tryska s 230°C na ní určitě nechá stopy.
   Magnetická fólie se mi nepodařila ověřit. Psal jsem čínským prodejcům jaká je maximální teplota ale většina mi asi alibisticky odepsala 75°C. Buď to nemají ověřené nebo se jen kryjí při případné reklamaci.

 2. Zdravím
  No já si v jedné firmě se kterou úzce spolupracuji, nechal na padacích nůžkách nastříhat ocelovou planžetu , o rozměrech 0,5x220x220 , z číny koupil několik cívek modré pásky, s trochou pečlivosti ji lze nalepit přesně bez mezer a přesahů. Mám takto připravené vždy dvě další a jen je měním, výtisk nechám v klidu chladnout a tisknu další,
  Před tím jsem používal sklo.
  Nyní se chystám na pokus, inspiroval jsem se u Pepíka Průši, a další planžety nechám stříknout polyuretanovou barvou. V podstatě se jedná o stříkaný plast který by mi měl zajistit dostatečnou přilnavost.
  Jinak musím vyzdvihnout ještě jednu vlastnost pásky a to že povrch výtisku je tak nějak sametově matný, mělo by být možné provést PU nastřik i v matu ale je to poměrně obtížné, Průša je díky této komplikaci ve skluzu s dodávkou matných podložek.

 3. Mám objednanou PEI fólii.Chci se poradit jak ji mám aplikovat, přímo na AL vyhřívanou Bed nebo na sklo? Zřejmě bude lepší na sklo kvůli deformacím Al Bedu při ohřevu. Mám 300×200 a tam se opravdu nějaká desetina už projeví. Zatím tisknu na černý Build z ebay, ale ten nevydrží věčne a první výtisky na něm opravdu tak drží, že hned ze začátku dojde k jeho poškození při sundávání výtisků, a udělají se tam rýhy.

  1. Miroslav Kováčik

   Na aplikaci PEI fólie opět existuje celá řada postupů. Já si PEI prohnu, odlepím kousek transportního papíru a fólii srovnám s hranou podkladu. pak jen jak kolébku pomalu narovnávám a vlhkým hadříkem přetírám horní stranu aby se pěkně přilepila k podkladu a nevznikly žádné bublinky. Bohužel lepidlo je tak aktivní, že máte jen jeden jediný pokus… 😀 Další, prozatím nevyzkoušenou, metodou by bylo nalepení fólie pod vodou. Krásně si ji srovnáte na místo a zbytkovou vodu jednoduše vytlačíte nějakou stěrkou a následným zahřátím na tiskárně.
   K podkladu, já si PEI fólii lepím na ocelovou podložku, usnadní se tím sundávání výtisků. Nalepení na sklo je také dobrá volba ale už se mi jednou stalo že mi horké sklo po schlazení prasklo. V takovém případě by jste přišel i o fólii. A na hliník bych ji nelepil v žádném případě. 3M lepidlo je takový prevít, že to pořádně nejde dolů ani odmáčením v acetonu.

 4. Ahoj,

  tak po rozchozeni autolevelingu jsem pridal ocelovou podlozku s PEI vrstvou a muzu maximalne doporucit vsem. Opravdu to stoji za to, zadne lepidlo, nadherna prilnavost, jednoduche sundani vytisku pouhym prohnutim, nadhera.

  Timto chci podekovat za pekny clanek, ktery prinesl velke zlehceni pri praci s tiskarnou 🙂

  1. Miroslav Kováčik

   Děkuji za doporučení, PEI folie na ocelové podložce je ta nejlepší kombinace na kterou jsem zatím tiskl…

 5. Ohledně ocelové podložy, jsem se chtěl optat na bližší informace, jelikož mám tiskovou plochu 300×200 tak nemohu zde zakoupit s rozměrem 220x220mm. Celkem by mě zajímalo ji vytkoušet,
  Díky za info

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, poslal jsem vám email s podrobnostmi. Pro ostatní čtenáře – kdo si není jistý, může si vypůjčit „putovní“ podložku s PEI folií na zkoušku. Na všem se dá dohodnout. 🙂

 6. Ahoj,

  cetl jsem si clanek znovu a zvazuji pouziti magnetu na ocelovou podlozku, zatim tam mam kancelarske sponky a ty nekdy vadi heatendu 🙂

  Vidim, ze pouzivas neodymove magnety, ale netrpi nahodou problemem s Curieovou teplotou? Neodymove magnety maji jen 80C cili pote ztraci permanentne magnetismus. Jde mi o to, ze chci tisknout ABS kvuli moznosti opracovani pomoci acetonu a doporucena teplota heatbedu je cca 100C, coz by neodymove magnety nemusely „rozdychat“; bude lepsi pouzit samarium-cobalt magnety? Pripadne jakou silu maji mit v souctu? Nasel jsem nejake Sm-Co co maji silu cca 10kg v souctu, bude to dostatecne na to jak tryska sem tam narazi do vyrobku? Ja jen ze pak muze dojit k posunuti vrstvy a vypadalo by to hrozne 😀

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, s jinými než neodymovými magnety zkušenost nemám. Při tisku ABS mám podložku rozehřátou na 85°C a na magnetech nepozoruji slábnutí. Zatím se mi na pěti magnetech posunutí vrstev nestalo ale připouštím, že v případě nějakého nárazu by k posunu mohlo dojít.

 7. Ahoj, jen pro upresneni, mas ji nalepenou na nebo pod heatbedem?

  Ja hodne premyslel nad magnety zespodu heatbedu. Mozna jsem to jen spatne pochopil 🙂

 8. Mám ji nalepenou nahoře heatbedu a přímo na ni dávám planežetu sice ne z nerezového plechu ale planžetu z pružinového plechu.
  O magnetech jsem taky uvažoval, ale toto zvítězilo. Planžeta na tom drží perfektně jak na HB 300×200 tak i menší 220×220.

 9. Na vytapěné podložce preferuji zdrsněné sklo od anycubicu ale v poslední době tisknu na toto sllo za studena s tím že povrch ošetřím vrstvičkou lepidla dispercol d2. Menší věci z pet g větší z pla naprosto bez problemu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru