Vícebarevný tisk s jedním extruderem II

Dobrý den, milí čtenáři. Opět vás vítám u čtení dalšího článku z dílny malé továrny na velké věci. Jak již název napovídá, podíváme se společně na možnost tisku více barev s jedním extruderem.

Tímto tématem jsme se již v minulosti zabývali https://3dfactory.cz/2018/08/19/vicebarevny-tisk-s-jednim-extruderem/. Tehdy jsme si aktivovali několik řádků firmware Marlin abychom mohli během tisku měnit strunu. Takže jsme si vytiskli různobarevný objekt „po vrstvách“. Nyní se zkusíme podívat na druhou možnost – barvy budeme kombinovat v několika prvních vrstvách.

Co budeme potřebovat?

Řekl bych, skoro nic složitého. Při tomto postupu nezáleží na firmware, který používáte ani na tiskárně, kterou máte k dispozici. Tento způsob tisku spočívá v detailním nastavení sliceru, který používáte k vytváření vašich gcode. Jednoduše si nejdříve vytiskneme několik prvních vrstev jedné barvy a po skončení tisku spustíme další s jinou barvou.

Podívejme se na to detailněji

Ze všeho nejdříve si připravíme objekt, který budeme tisknout. Já jsem si pro vás jako prezentaci připravil hrací kartu, konkrétně pikové eso. Není v tom žádný záměr, ze všech „čertových obrázků“ se mi tento líbí nejvíce 🙂 Tedy nakreslil jsem si úplně jednoduchou kartu, která však má několik samostatných objektů. Pěkně černé a bílé objekty zvlášť. Na obrázku si také můžete všimnout čtyř „centrovacích“ terčíků. Jejich funkci pochopíte později.

https://3dfactory.cz/2019/07/05/vicebarevny-tisk-s-jednim-extruderem-ii/
kompletní karta (černá i bílá)
hrací karta bílá část
pouze bílá část karty
hrací karta černá část
pouze černá část karty

Z objektu do *.stl

Já si všechny objekty navrhuji v programu Fusion360 od firmy Autodesk a nyní vám ukážu jak v tomto programu získat jediný stl soubor s několika objekty současně. To je pro nás v tuto chvíli velmi důležité.

Nemusíme v tom ale hledat nějakou komplikaci, stačí si na pracovní ploše nechat viditelné všechny objekty „jedné barvy“, které potřebujeme vyexportovat (v tomto případě tedy vytvořím „černé“ stl) a kliknout si v levém menu pravým tlačítkem na název sestavy a zvolit položku „Save as STL“. Stejně jako vidíte na obrázku níže.

u bílých objektů symbol žárovky nesvítí (nejsou aktivní) naopak černé objekty vidíme na pracovní ploše a ty se uloží do našeho stl

Barevně jsem vám označil, které položky jsou viditelné a které ne. Tedy ikona „žárovky“ označuje, zda je objekt viditelný nebo nikoliv a jestli se tedy uloží do stl souboru. Nakonec klik pravým tlačítkem myši na název sestavy a zvolte položku „Save As STL“.

Slicer, z stl do gcode

Rád pro sou jednoduchost používám Slic3r ale gcode samozřejmě zvládnete vytvořit ve kterémkoliv podobném programu. Je však potřeba dodržet určitá pravidla:

 • Po tisku nesmí dojít k ochlazení tiskárny – při chladnutí podložky by se mohl model oddělit a tisk další barvy by nebyl možný.
 • Nebudeme používat autolevel ani domácí pozici – až budeme tisknout bílou „krycí“ část, autolevel by nám změřil černé části, které již leží na podložce a první vrstva další části by se tiskla znatelně výše.

Takže jak na to? Otevřel jsem si svůj Slic3r a umístil první objekt. Černé části modelu. Jak můžete vidět, v modelu jsou zahrnuty i „centrovací“ terčíky. Ty slouží jen ke srovnání dvou modelů (černé a bílé). Model na podložce nemusím nijak umisťovat a po milimetrech posouvat. Stačí kliknout na tlačítko „Uspořádat“. Objekt se umístí přesně doprostřed podložky a můžeme se tedy přesunout k nastavení.

Všechny zásady dodržíme nejsnadněji nastavením startovacího a koncového gcode skriptu:

V prvním vytvářeném gcode souboru ponecháme začátek, kdy tiskárna zajede extruderem do domácí pozice, poté provede autolevel a spustí samotný tisk. Na konci souboru ale nesmí být příkazy pro vypnutí vyhřívání. V mém případě jsem je nesmazal, jen omezil jejich funkci přidáním středníku „;“ na začátek řádku.

nastavení tisku první barvy
černá už je na podložce, vycentrovaná na střed

Nyní soubor předáte tiskárně jak jste zvyklí, SD karta, octoprint, a spustíte tisk. Mezitím si vytvoříte další soubor, bílou část hrací karty a nastavíte ji podobně. Jen tedy zablokujete domácí pozici, autolevel atd.

nastavení tisku další barvy
odstraníme černé části a vložíme bílé části

Hotovo

Nemusíte se bát, že by si jednotlivé objekty překážely, tryska extruderu se všem překážkám (předchozí výtisk) vyhne a tím vlastně dojde ke spojení v jeden objekt.

ještě to není na hru (mám jen dvě esa) ale myslím že je výsledek velmi zdařilý.

Několik doporučení

Nezamotejte se v tom. Pokud si vytvoříte jednoduchou hrací kartu nebo podobný soubor o dvou barvách, není co pokazit. Pokud se ale pustíte do něčeho složitějšího, dobře si soubory pojmenujte a měňte struny tak jak jdou soubory po sobě. Co má být černé ať je černé atd. Dále si už při vytváření objektu rozmyslete jakou výškou vrstvy budete tisknout . Já jsem si černé části vytvořil akorát na dvě vrstvy tedy 0,4mm. Bílý zbytek má celkovou výšku 0,8mm.

To je pro dnešní článek vše. S chladnou hlavou se přeneste přes případné prvotní neúspěchy a pokračujte ve zkoušení. Opravdu to není složité a dají se tak vytvářet velmi pěkné věci jako například navštívenky, obaly na mobil, cedulky na dveře…

zde je například obal na telefon, na který nám voláte…

Na závěr, abych vám první pokusy usnadnil, připravil jsem vám ke stažení oba stl soubory mojí hrací karty. https://3dfactory.cz/wp-content/uploads/2019/07/hraci_karta.zip na oplátku očekávám pěkné fotky vašich tisků a komu se například podaří vytisknout všech 32 „čertových obrázků“ dostane od nás nějaký pěkný dárek.

8 názorů na “Vícebarevný tisk s jedním extruderem II”

 1. Ladislav Tuček

  Dobrý den věta z článku- Hotovo
  Nemusíte se bát, že by si jednotlivé objekty překážely, tryska extruderu se všem překážkám (předchozí výtisk) vyhne a tím vlastně dojde ke spojení v jeden objekt-

  můj dotaz k této problematice- takže dvě barvy v jedné vrstvě?

 2. Jaroslav Ivanov

  Po vytlačení čiernej extruder zastaví na čiernom koliesku. Vtedy je potrebné vymeniť filament. Lenže v tryske zostane ešte čierny filament. A keďže extruder neprejde do vychodiskovej polohy kde by bolo možné zbyvajúci čierny plast vytlačiť, tlač ešte chvíľu bude pokračovať s čierym plastom, ktorý zostal v tryske. Nejak som tu výmenu filamentu nepochopil.

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, tento návod počítá a) s manuální výměnou plastu, kdy zavedete potřebné množství plastu tak aby se původní struna vytlačila, nebo b) s automatickou výměnou příkazem m600 kdy se toto děje automaticky viz článek Vícebarevný tisk s jedním extruderem tam je popsáno jak vše nastavit. V mnoha řádcích které k výměně potřebujete nastavit je řádek ve kterém se přesně nastavuje množství plastu potřebného pro vytlačení původního plastu a nahrazení novým plastem.

 3. Vicebarevny tisk

  Zdravím . Potřeboval bych poradit jak nastavit tiskárnu když potřebuji udělat bílou destičku a na ni logo a část napisu jednou barvou a druhou část napisu další barvou . Děkuji

  1. Miroslav Kováčik

   Dobrý den, nejjednodušším způsobem je změna barvy při změně vrstvy tedy bílá destička jako základ, poté několik vrstev jednou barvou a následně několik vrstev druhou. Je potřeba na to myslet už při kreslení a každou barvu si „zvednout“ alespoň o 2 až 3 vrstvy.

 4. Zdravím. Používám PrusaSlicer 2.3.0. V Možnostech nastavení tískárny zvolím počet ekxtruderu a zaškrtnu políčko multimateriál s jedním exrtuderem. Zvolil jsem 6 barev, zapsal 6 extrukderu. upravil 6 barev filamentů. A postupně začal importovat 6 objektů v první vrstvě, Každý pod jinou barvou. každý objekt musí mít středící body, stejné jako při barevném ofsetovém tisku. Dobře to je popsáno na příkladu na začátku, s hrací kartou. Po importování všech objektů a kontrole, slicuji do gcode. Tisk probíhá dobře, podle předpokladu. Musím ale hlídat, kdy je ukončen objekt, ručně pozastavím tisk, vyměním filament a pokračuji v tisku dalšího objektu jinou barvou.. takto 5x. Vše v první vrstvě. Teď se budu věnovat tomu, jak a kam zapsat do gcode příkaz M600 – výměna filamentu a dalším příkazem zapsat poznámku o barvě vkládaného filamentu viditelnou na displeji. Filament budu dále měnit ručně, ale tiskárna se sama zastaví a sdělí, jakou barvu vložit. V tomto nemám žádné zkušenosti, tak hledám… Je to mimo můj obor. Vím, že to není složité, ale…
  Děkuji za odpověď
  Vladimír

 5. Dobrý den, a co se zbytkem G-code, jako automatický začátek tisku po dosažení teplot extruderu a podložky a tp.?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru