Zakázkový 3D tisk

 

Zajímá vás, jak tento proces probíhá? Toto video z dílny malé továrny na velké věci Vám ukáže jak vypadá celý postup od návrhu modelu po finální výtisk.

V průběhu zadání si společně ujasníme všechny potřebné parametry jako mechanické nebo tepelné zatížení součásti, různé tlaky působící na výtisk. Představme si několik modelových situací:

1. Zákazník má svůj 3D model:

Zákazník nám pošle již navržený 3D model nejlépe jako soubor *.stl, jehož nejdelší rozměr nepřekročí 220mm. Vybere si materiál z naší nabídky a požadovaný počet kusů. Po dokončení, my vše pečlivě zabalíme a odešleme zákazníkovi způsobem dopravy, kterou si zvolí. V tomto případě se bude cena odvíjet pouze od zvoleného materiálu. Takže základní materiály PLA nebo ABS zaplatí v rozmezí 2 až 3kč za jeden gram výtisku, plus 5kč za hodinu tisku podle požadované kvality, plus poštovné.

2. Zákazník nemá svůj 3D model:

V tomto případě se dostáváme na rozcestí:

A. Budeme tisknou součást, která již má svůj model:

Na internetu je dnes k sehnání kdeco, dokonce i 3D modely různých předmětů. Stránky jako thingiverse.com nebo cults3d.com vám můžou posloužit jako obsáhlá databáze již existujících modelů, které si po bezplatném zaregistrování jednoduše stáhnete a dále pokračujete jako v prvním případě.

B. Budeme tisknout součást, která nemá svůj model:

Tento příklad je prozatím nejobvyklejší. Zákazník potřebuje vytisknout součást, která je zcela unikátní, jejíž model nelze nalézt ke stažení. Předá nám tedy co nejvíce informací potřebných k vytvoření modelu. My objekt vytvoříme v programu Fusion 360 od Autodesku a odešleme ke schválení podrobnou sérii náhledových obrázků.

 

Fusion 360

 

Po schválení jsme připravení model vytisknout:

1. K prototypování tedy přirovnání nebo přiměření, jestli všechno sedí a model již není třeba dále upravovat. Materiál vybereme společně, barva atd zůstane na našich skladových zásobách. Výtisk bude mít pouze orientační kvalitu, výšku každé vrstvy kolem 0,35mm (krátká doba tisku, horší kvalita, jasně viditelné vrstvy).

2. Finálně, zvolíte si vše včetně barvy atd. a my model vytiskneme v nejvyšší možné kvalitě.

V tomto případě bude cena vytvoření 3D modelu podle jeho složitosti v rozmezí od 100kč po 300kč, 1 až 1,5kč za gram vytisknutého prototypu a 2 až 3kč za jeden gram finálního výtisku, plus 5kč za hodinu tisku podle požadované kvality, plus poštovné.

 

Na závěr ještě shrnutí ceníku:

  1. vytvoření 3D modelu, 0-300kč podle složitosti
  2. 3D tisk – prototypová kvalita, 1kč až 1,5kč za 1g
  3. 3D tisk – finální kvalita, 2kč až 3kč za 1g
  4. práce 3D tiskárny – 5kč za 1h tisku

 

 

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat. Sdělíme vám možnosti a pokusíme se najít schůdné řešení.